Маријана је рођена 24. јануара 1986. године у Крагујевцу. Као мала се опробала у неколико спортова, уједно и у тенису, који јој се највише и свидео.
Прву школу за судије завршила је 2008. године у Београду, а само десет година касније указана јој је велика част када је први пут судила финале једног Гренд слем турнира у синглу.
Пре тога делила је правду у неколико финала гренд слемова у дублу и микс-дублу, а било је и прегршт полуфинала и четвртфинала у синглу.
„Никада нисам очекивала да ће ми ово бити посао. Тенис ми је одувек био страст и као малој, док сам играла тенис, сан ми је био да одем на Вимблдон, барем као гледалац. Сећам се када сам изабрана за Вимблдон и када сам први пут прошла кроз капију Вимблдона. Тада сам знала да ми се сан испунио“, рекла је Вељовићева приликом интервјуа за „ИТФ“.
Маријани је избор за такве мечеве представљао велику част, али јој је, како се може закључити, у лепшем и упечатљивијем сећању остало финале Дејвис купа између Хрватске и Француске 2018. године.
Тада је Хрватска освојила другу „салатару“ (трофеј победника Дејвис купа) у својој историји, а сведок исте била је Вељовићева, којој су после меча овације упутили хрватски навијачи.
„О, Маријана, слатка, мала Маријана, тебе ћу чекати ја, док сване дан...“, орило се испред стадиона у Лилу.
„Феноменалан осећај. Врхунац моје досадашње каријере и нешто што ћу памтити читавог живота. Радити посао који волите пре свега и бити у могућности да доживите атмосферу од 26.000 људи који су ту да подрже своје земље, бити у центру дешавања свега тога је нешто што би морало да се доживи да би могло да се преприча“, рекла је тада Вељовићева за „Б92“.
Маријана је постала саставни део великих турнира и њихових завршница, па је тако дошло и до неколико сусрета са највећим играчима њеног спорта.
А самим тим, како то обично бива у тенису, и до неких сукоба.
На недавно завршеном Аустралијан опену Српкиња је доспела у жижу јавности због мањег сукоба са Аустралијанцем Ником Кирјосом, иначе познатим по свом „дугом језику“.
Кирјос није био незадовољан због Маријаниног суђења или понашања, већ због тога што апарат који је процењивао да ли је лоптица приликом сервиса закачила мрежу није радио како треба.
„Само искључите машину. Искључите је. Хајде више... Ово се догодило и приликом његовог сервиса, а овај сервис је био оволико изнад мреже. Ово уништава игру. Ти то не разумеш? Ти то не разумеш, гледај у резултат“, рекао је бесни Кирјос.
Вељовићева није прихватила сукоб са тенисером.
„Да, ја знам“, кратко је одговорила.
Кирјос је и тада имао замерке на рад Вељовићеве.
„Рестартујте машину, пријављује погрешно. Погледај снимак. Нешто није у реду“, говорио је Кирјос.
Ипак, ствари нису биле у рукама Вељовићеве.
„Ја не могу ништа да урадим тим поводом“, навела је она, такође без икаквих реакција на Кирјосово дивљање на терену.
Polemiche in corso per Nick Kyrgios 😬
— Eurosport IT (@Eurosport_IT) February 10, 2021
Segui il match contro Ugo Humbert LIVE su https://t.co/1bcz0G3dc9 ed Eurosport Player 💻📱#EurosportTENNIS | #AusOpen | #AO2021 pic.twitter.com/JoSdliJ3Fj
То није био Маријанин први окршај са неким великим именом, пошто јој се још једна занимљива ситуација десила и на Аустралијан опену 2020. године.
Тада је главни актер меча био Роџер Федерер, који је после велике драме савладао Тениса Сандгрена.
Због великих проблема у игри и са повредом, Швајцарац је био посебно нервозан и фрустрације је решио да избаци псовањем линијског судије.
Такво понашање је Роџеру осигурало разговор са Вељовићевом, која му је очитала кратку „буквицу“ и видно га смирила.
Федерер је тада добио питање да ли је псовао на енглеском.
„Била је то мешавина језика. Она (Маријана Вељовић прим. аут.) очигледно прича неколико језика. Нисам то знао. Следећи пут ћу да проверим код линијских судија“, нашалио се Федерер.
Chair umpire Marijana Veljovic, just not having it from Federer #ausopen pic.twitter.com/tdDO0UZ6Rc
— AMIT PATHAK (@amitraahul) January 28, 2020
Иако је реално закључити да Маријани физички изглед никада није донео професионалну предност, дефинитивно јој је помогао приликом стицања популарности код навијача.
Амерички медији су јој једном приликом дали надимак „српска Џенифер Лопез“, док је због ње у проблему био и чувени немачки тенисер Борис Бекер, који је прошле године оптужен за сексизам.
Некадашњи тренер Новака Ђоковића је једном приликом, док је вршио улогу стручног консултанта на Еуроспорту, имао коментар о Вељовићевој који се многима није свидео.
„Морам да кажем да је судија врло лепа. Она 'једе' својим очима“, рекао је, између осталог, Бекер током УС опена.
Вељовићева се за релативно кратко време пробила од почетника до једне од најпознатијих особа у својој професији.
Било је непријатних сцена са Кирјосом и Федерером, али је било још више га лепог.
„Да ли препоручујем бављење овим послом? Ако сте љубитељ тениса, ако вам ово делује забавно... Мени је било баш забавно да пропутујем свет, што мислим да у супротном не бих могла да урадим, да упознам играче, тениске легенде. Мислим да бих то, сигурно, свима препоручила“, објаснила је Маријана једном приликом.