„Европска комисија, чији сам потпредседник, више пута је јасно истакла да 'Северни ток 2' не доприноси ни диверзификацији снабдевања Европе енергијом, нити енергетској независности Европске уније. Али Европска комисија не може да спречи приватне компаније да улажу у индустријски пројекат“, рекао је Борељ у интервјуу за часопис „Шпигл“.
Он је додао, да није сагласан са ставом немачке Владе, која сматра „Северни ток 2“ чисто економским пројектом, указујући, да „пројекти овог типа нису само економски, они увек имају и геополитичку компоненту“.
Гасовод „Северни ток 2“
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се боре Сједињене Америчке Државе, које желе да продају свој течни природни гас у ЕУ. САД су увеле санкције гасоводу у децембру 2019. године, услед чега је швајцарска компанија „Олсиз“ била приморана да заустави радове на полагању цеви.
САД сматрају да је ово политички пројекат који прети енергетској безбедности Европе. Руска страна више пута је изјављивала да је пројекат апсолутно комерцијалан и конкурентан и истицала да он не подразумева обуставу транзита руског гаса преко Украјине у ЕУ.
Подсетимо, Немачка је више пута истицала да екстериторијалне санкције САД сматра незаконитим. Како су раније писали амерички и немачки медији, најмање 18 европских компанија је до сад изашло из пројекта „Северни ток 2“ због америчких претњи да ће увести санкције учесницима у изградњи гасовода.
Прочитајте још: