Упитана да ли сматра да је могуће да се Велика Британија и Француска придруже новим споразумима између САД и Русије о контроли наоружања, Вудвардова је рекла да ће Лондон „свакако погледати све нове предлоге који буду долазили из Сједињених Америчких Држава, Русије и Кине или из било које комбинације (земаља)“.
Истовремено је нагласила да је Велика Британија „већ предузела веома значајне кораке ка испуњавању својих обавеза у нуклеарном разоружању у складу са чланом 6. Споразума о неширењу нуклеарног оружја“.
Према њеним речима, Лондон одржава поуздан минимум нуклеарног обуздавања, а Велика Британија има „јединствени систем испоруке“ и земља је „отворена и транспарентна у контексту своје доктрине“.
„Дакле, у овом тренутку сматрамо да у потпуности испуњавамо своје обавезе, свесни смо нових проблематичних и ризичних области и остајемо отворени за даље дискусије“, додала је она.
Вудвордова је навела да је Велика Британија „веома снажно посвећена одржавању ефикасне међународне контроле наоружања, разоружања и неширења оружја“. Осим тога, према њеним речима, Лондон искрено поздравља продужење Споразума о стратешком офанзивном наоружању (СТАРТ 3) на пет година.
Међутим, према њеним речима, СТАРТ 3 је само део шире слике.
„Од тренутка закључења Споразума о стратешком офанзивном наоружању, видели смо развој и размештање система нуклеарног наоружања који нису обухваћени споразумом СТАРТ 3 нити било којим другим споразумом о стратешкој контроли наоружања. То је један проблем“, истакла је она.
Други проблем је, према њеном мишљењу, повезан са недостатком транспарентности у погледу доктрина и ширења нуклеарних програма, што повећава ризик од погрешних прорачуна.
Амбасадорка је додала и да би приступање Кине америчко-руском споразуму о стратешком офанзивном наоружању био важан додатак изградњи стратешке стабилности, али одлука је на Пекингу.
„Ако је Кина заинтересована, способна и вољна да испуни критеријуме, то ће бити важан додатак за изградњу нуклеарне стабилности и ефикасне контроле наоружања, али то пре свега зависи од гледишта Кине“, навела је она.
Русија и Сједињене Америчке Државе у фебруару су продужиле Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања без измена и допуна за пет година – до 5. фебруара 2026.
Бивша америчка администрација активно се залагала за придруживање Кине преговорима Русије и Сједињених Америчких Држава о стратешком офанзивном наоружању. Русија је, са своје стране, наводила да би у том случају било логично да се у споразуме укључе и Велика Британија и Француска, које су такође нуклеарне силе.
Прочитајте још: