Извештај ће бити објављен због тога што је неуспешна борба Вашинтона са пандемијом вируса корона током 2020. године погоршала социјалне поделе, расну дискриминацију и политички хаос, преноси кинески „Глобал тајмс“.
Кинески државни медиј наводи да извештај долази пошто су САД и неке друге западне земље, као и медији, покренули „велику дипломатску офанзиву препуну лажи против Кине у вези са ковидом-19 и Синкјангом (ујгурска покрајина у Кини)“.
„Документ од 15.000 кинеских карактера детаљно обрађује чињенице у погледу нестручног деловања Вашингтона у вези са епидемијом, што је довело до трагичних исхода, поремећаја у америчкој демократији који су изазвали политички хаос, затим расне дискриминације етничких мањина, континуираног социјалног незадовољства које прети јавној безбедности. Бави се и растућом подвојеношћу између богатих и сиромашних, што погоршава социјалну неједнакост, те америчким кршењем међународних правила које доводи до хуманитарних катастрофа“, објавила је агенција Синхуа.
Како наводе кинески медији, у поређењу са сличним извештајем објављеним прошле године, који је обрађивао питања као што су кршење грађанских права, раст неједнакости у приходима, погоршање расне дискриминације и растуће претње женама, деци и мигрантима, у новом извештају може се видети да су многа од ових питања погоршана америчком одговором на ковид-19.
Како се наводи у првим објављеним детаљима извештаја, у САД живи пет одсто светског становништва, а број преминулих од ковида-19 у тој држави чини петину свих смрти у свету од те болести.
Такође, Афроамериканци су три пута подложнији зарази од белаца у САД и имају два пута више шанси да умру од ковида. Извештај наводи да су Афроамериканци у два пута већој опасности да их убије полиција него белци у САД, те да је сваки четврти млади Американац азијског порекла жртва расног злостављања.
Пандемија је у Америци довела до масовне незапослености, због чега су рањиве групе највеће жртве нестручног одговора америчке владе према ковиду-19, наводи се у кинеском извештају.
Под лупом извештаја су и амерички председнички избори 2020. на којима је „новцем упрљана политика претворила изборе у шоу једног човека и богате класе, а поверење народа у америчку демократију је на најнижем нивоу у последњих 20 година“.
Ванг Венбин, портпарол кинеског Министарства спољних послова, рекао је како се нада да ће „САД напустити политику двоструких стандарда и суочити се са озбиљним питањима људских права, као што су расизам и насилно спровођење закона и предузети конкретне мере да би заштитиле људска права“.
Жу Јинг, заменик директора кинеског Националне базе за обуку о људским правима при Југозападном универзитету за политичке науке и право, каже да тај извештај открива да се ради о прекретници за амерички демократски систем.
„Пандемија је била окидач за прекретницу америчког демократског система, од победе до пада и Џо Бајден не може зауставити падајући тренд“, рекао је он, додајући да извештај открива неизбежно опадање људских права у САД.
Лу Сијанг, истраживач Кинеске академија за друштвене науке у Пекингу каже да су кршења људских права у САД била озбиљна.
„Лоше руковођење пандемијом довело је до 500.000 преминулих од ковида, много више него у било којој другој земљи на свету. Када се таква трагедија догоди у земљи као што су САД, суперсили са најнапреднијим медицинским технологијама на свету, то је неопростива грешка за америчку владу“, каже Лу.
Он додаје да „поредећи са енергетском кризом у Тексасу, случајем Џорџа Флојда и огромним бројем преминулих од ковида, критике САД уперене према Кини, као што је она бесмислена за „геноцид“ у Синкјангу, потпуно без основа“.
О односима Кине и Америке говорио је и Душан Пророковић у емисији „Пророк“