„Наравно да смо заинтересовани за приступ овим вакцинама, ако се укаже таква могућност“, одговорила је Николини на питање о заинтересованости аргентинске стране за вакцине против ковида 19 које су развили новосибирск Центар „Вектор“ и Центар „Чумаков“ Руске академије наука.
Према њеним речима, у Аргентини верују технолошком развоју и науци Русије и зато су прво веровали у вакцину „Спутњик Ве“.
„Други производи ће сигурно бити једнако квалитетни, па ако буду доступни и будемо могли да приступимо информацијама које су потребне нашем регулатору за одобравање и добијање, и ако у стратегији вакцинације коју одређује министар здравља буде потребно више вакцина, несумњиво ћемо их имати на уму“, додала је Николинијева.
Раније су Русија и Аргентина потписале меморандум о разумевању с циљем покретања производње вакцине против вируса корона „Спутњик Ве“ у овој латиноамеричкој земљи. „Спутњик Ве“ такође је регистрован у Аргентини по убрзаној процедури, а у земљи је већ у току вакцинација овим препаратом.
Тренутно у Русији постоје три вакцине против вируса корона. „Спутњик Ве“ коју је развио Институт „Гамалеја“ је прва вакцина у земљи и у свету и Министарство здравља Русије ју је регистровало у августу прошле године. Ова вакцина је направљена на провереној и проученој платформи хуманих аденовирусних вектора, чије су главне предности безбедност, ефикасност и одсуство дугорочних негативних последица. Други препарат је „ЕпиВакКорона“ Научно-истраживачког центра „Вектор“. Трећа вакцина против ковида је „КовиВак“ коју је развио Центар „Чумаков“.
Прочитајте још: