Први пут, подсећа овај загребачки дневник, након појаве вируса корона у Европи, државе су каскадно затвориле границе и свака је почела да води своју епидемиолошку политику.
Сада је пак у потпуности пукла политика заједничке набавке вакцина као и план вакцинације који је ЕК сугерисала чланицама, па се лидери појединих држава, како наводе, бесно обрушавају на шефицу Комисије Урсулу фон дер Лајен, а други су панично почели да траже алтернативна решења.
С обзиром на то да се, како истичу, Немачкој догодило да има четири пута мање вакцинисаних него Британија, као и да је 12 пута мање него Израел, а немачки министар финансија већ рекао да је стратегија вакцинације ЕК „тотал шит-шоу“, а шефица Комисије хитно покушава да мобилизује све производне ресурсе, диже притисак на поједине произвођаче и припрема „нови европски план вакцинација“, али је јасно да ће због погрешних процена и лабавих договора ЕУ месецима каснити за најуспешнијима.
Лист примећује да су вероватно најагресивнији по питању напуштања заједничке политике набавке вакцина и плана вакцинације они који и иначе не држе превише до демократских стандарда које покушава да промовише већина чланица ЕУ.
Тако је, подсећају, мађарски лидер Виктор Орбан такође напустио заједничку ЕУ стратегију и са Кинезима и Русима договорио набавку значајних количина њихових вакцина.
Иначе, указује „Јутарњи“, Мађарска је једна од земаља са истока Европе у којима је јасно видљиво формирање трећег европског таласа пандемије по броју случајева.
И јужне жупаније у Хрватској тренутно бележе врло забрињавајући раст броја случајева заразе, па се отвара питање да ли би у Хрватској трећи талас могао да крене из Далмације и прошири се ка северу и истоку.
„Да ли би требало и ми (Хрватска) у трку за вакцинама ван ЕУ оквира?“, пита стога „Јутарњи лист“.
Прочитајте још: