„Ми стално демонстрирамо спремност за узајамно корисне односе са Сједињеним Америчким Државама, засноване на принципима једнакости, узајамног поштовања и поверења. Али погледајте изјаве које су се појавиле да је Русија готово непријатељ, скоро непријатељска држава, да је Русија претња“, рекла је Матвијенкова за Спутњик.
Председавајућа Савета Федерације нагласила је да за последњих 30 година Русија није направила ниједан непријатељски нити агресиван корак према Сједињеним Америчким Државама.
„На чему се заснивају такве изјаве? Само на томе да је потребан непријатељ? За војно-индустријски комплекс? За повећање наоружања и буџета? Потребно је да се неко означи као непријатељ и они то покушавају и да ураде“, истакла је она.
Матвијенкова је навела да је нови амерички председник Џо Бајден врло искусан политичар.
„Али није случајно да постоји израз да краља чини свита. А свита Џоа Бајдена, његов тим, најблаже речено, не гаји симпатије према Русији, па самим тим одатле и долазе тако непријатељске, антируске изјаве“, закључила је Матвијенкова.
Наставићемо да шаљемо сигнале
Москва ће наставити да шаље сигнале и предлоге Вашингтону о широком спектру питања, с обзиром да Русија и Сједињене Америчке Државе имају много билатералних тема које их занимају, додала је она.
Према њеним речима, многе америчке компаније би биле заинтересоване да раде на руском тржишту.
„То је и заједнички развој Арктика, борба против ковида, климатска и еколошка питања и читав низ других неполитизованих тема“, објаснила је Матвијенкова.
Наставак дијалога о стратешком наоружању
Председавајућа Савета Федерације сматра да постоји основ да се очекује наставак дијалога Русије и САД о стратешком наоружању и светској безбедности након што је продужен Споразум о даљим мерама за смањење и ограничење стратешког офанзивног наоружања.
„Заиста, веома позитиван корак нове администрације била је одлука о продужењу Споразма о стратешком офанзивном наоружању којем смо тежили. То је, наравно, озбиљан фактор у руско-америчким односима. Он несумњиво улива и неку наду у наставак дијалога о стратешком наоружању, о светској стабилности и безбедности“, констатовала је Матвијенкова.
Прочтитајте још: