„Овај пут су се у дезинформационој кампањи истакли холандски медији, конкретно портал ‘НОС’ и лист ‘Алгемен Дагблад’“, наводи се у саопштењу Министарства.
Министарство је такође представило снимке екрана ових листова и линкове на њих.
Према холандским новинарима, Москва користи вакцину „Спутњик Ве“ (Sputnik V) за самопромоцију и ширење политичког утицаја у Африци, Латинској Америци и на Блиском истоку.
Такође се у овим медијима тврди да се Москва противи промоцији кинеске вакцине „Коронавак“ на страним тржиштима.
„Шта је ово ако не покушај забијања клина између Русије и Кине?“, упитали су у Министарству спољних послова.
Такође се промовишу тезе о недостатку вакцине, повећавању званичних података о броју вакцинисаних у Русији и ниској ефикасности „Спутњика Ве“.
„Ове тврдње се наводе уз позивање на сумњиве стручњаке и мало познате ‘истраживачке центре’“, истиче се у саопштењу.
У Министарству спољних послова сматрају да такве објаве служе да одврате холандску јавност од застоја масовне вакцинације становништва и оштре реакције становника ове земље на мере власти.
„Налогодавци таквих материјала требало је давно да схвате да је напумпавањем медијске хистерије пандемију немогуће победити ни у Холандији, ни било где другде. Болест се може превазићи само заједничким радом“, додаје се у саопштењу.
За борбу против пандемије неопходно је ујединити светску заједницу, координисати акције свих земаља у оквиру СЗО и других међународних организација.
Политизација борбе против пандемије доводи до супротних резултата, а дезинформације о овом питању су неприхватљиве, нагласило је Министарство.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Вакцина је направљена на провереној и добро изученој платформи хуманих аденовирусних вектора.
Научни часопис „Лансет“ објавио је 5. фебруара резултате треће фазе клиничких испитивања вакцине против ковида „Спутњик Ве“, у којима се потврђује да „Спутњик Ве“ безбедна и ефикасна вакцина. Током треће фазе клиничких испитивања, вакцина је показала високу стопу ефикасности, имуногености и безбедности. Ефикасност вакцине је већа 91,6 одсто. Вакцина пружа потпуну заштиту од тешких случајева ковида 19.
Прочитајте још: