Много пре дуела са минхенским клубом било је јасно да ово неће бити сезона у којој ће клуб са Малог Калемегдана бити у борби за осам најбољих, али сада када нема ни теоретске шансе време је да се подвуче цртица. Она велика (црта) биће подвучена на крају сезоне.
Пред почетак такмичарске године владао је велики оптимизам, како у клубу, тако и у звездашкој јавности јер је склопљен добар тим са добрим стручним штабом.
Саша Обрадовић имао је успеха у свакој екипи у којој је радио и није било разлога да тако не буде у Звезди – клубу у којем је легенда и чији је највећи навијач.
Председник Небојша Човић најављивао је напад на висок пласман, односно плеј-оф Евролиге, нешто што претходних година није био случај, те је од старта постављена висока лествица.
Ипак, реалност је била другачија. Из ове перспективе чини се да је највећа грешка, ако то може да се назове грешком јер је тржиште ове године веома чудно због пандемије вируса корона, направљена летос када није доведен стартни плејмејкер.
Ленгстон Хол био је пројектован за другог плеја, Кори Волден је веома лимитиран у организацији и напад црвено-белих „штуцао“ је од првог до последњег меча ере Саше Обрадовића.
Уз то црвено-бели имали су проблема и под кошем јер уговор Лендрија Нока није био активиран због проблема са здрављем, те је Саша Обрадовић на располагању имао само Огњена Кузмића као класичног високог играча.
Невероватним партијама Џордана Лојда Звезда је остварила две велике победе над Басконијом и московским ЦСКА, али јасно је било да Американац неће моћи сваки пут да убаци 30 поена.
Са Малог Калемегдана реаговали су на тржишту и ту је, вероватно, направљена највећа грешка. Доведени су Тејлор Рочести и Емануел Тери који уопште нису унапредили игру.
О томе је за Спутњик причао и помоћни тренер у стручном штабу Саше Обрадовића – Богдан Караичић.
„Мислим да смо пожурили, да се одлуке нису доносиле у складу методологије како те одлуке треба да се доносе за поједине играче. Збрзали смо и пожурили, али нисмо били једини... За време Сашиног мандата већ је био договор да ће Емануел Тери напустити екипу. Не желим да све тајне откривам, али избор Терија... Било је принуђено и у сред сезоне није требало да доводимо играче како смо доводили, али не мислим да је то основа отказа. Ако се погрешило, могло се исправити, као што се и урадило доласком Лендрија Нока и Кина Колома“, рекао је Караичић у јануару за наш портал.
Пожурило се, игра Звезде није напредовала, трпели су се очекивани и неочекивани порази, и на крају је уследило оно чему се нико није надао у јулу – Саша Обрадовић и помоћници напустили су клуб.
Био је то децембар, чак 11 пораза у Евролиги за тако кратак период, на то се надовезао неуспех против Будућности у АБА лиги и одлучено је да је за клуб најбоље да дође до промене у стручном штабу.
Неке ствари су се промениле на боље, освојен је Куп после дуго година, касније је у клуб ушла корона, па су црвено-бели десетковани играли на многим мечевима и резултати у Евролиги нису били ништа бољи у односу на период када је у клубу био Обрадовић.
На утакмици против Бајерна био је присутан исти онај проблем као и у октобру или новембру, а то је организација напада и проток лопте. Звезда је имала свега 11 тимских асистенција и на крају је у тесном финишу поражена.
Црвено-бели од почетка немају класичног организатора, Стефана Јовића, Лоренза Брауна, Маркуса Вилијамса, или чак Филипа Човића који није играч евролигашког нивоа, али када је у питању проток лопте у нападу није ништа лошији од Волдена, штавише на том пољу је очигледно бољи.
Када погледате екипе из врха европске кошарке, у свакој је макар један врхунски плејмејкер, Американци воле да кажу „неко ко је генерал на терену“.
Јасно је свима да буџет Звезде не може да се мери са буџетима екипа из врха, али за напад на плеј-оф, као што је најавио председник клуба, неопходно је било пронаћи организатора игре.
Кино Колом је поправио игру Звезде, види се искуство које има, али и то је далеко од идеалног решења јер је шпански плејмејкер веома лимитиран у одбрани и ближи је пензији него партијама у Униксу где је играо најбоље.
Дејан Радоњић дужи период нема комплетан ростер у погону, ускоро би требало сви да се врате и онда ћемо видети да ли је овај тим кадар да освоји титулу у АБА лиги.
Утисак је да јесте, али екипе попут Будућности, Цедевите, Морнара, па и Игокее имаће шта да кажу и без сумње нас очекује узбудљив финиш АБА лиге.
Уколико се поново освоји титула у региону заборавиће се сви порази, али поучени искуством са Малог Калемегдана морају што пре да нађу плејмејкера за сезону 2021/2022.
Онда ће напад на плеј-оф Евролиге бити амбициозан, али и реалан.
► Богдан Караичић за Спутњик: Саша је причао са Недовићем, дајмо Игору шансу да помогне Србији
► Партизановци продужили Звездину агонију у Евролиги
► Звезда претрпела шести узастопни пораз – укупно 19. у Евролиги