У саопштењу се додаје да је раније италијанска компанија „Адијене Срл“ (Adienne Srl), која је у саставу холдинга „Adienne Pharma&Biotech“ уз подршку Италијанско-руске привредне коморе предложила да се потпише стратешки споразум за локалну производњу руске вакцине „Спутњик Ве“.
„Први пут у Европи потписан је споразум између Руског државног фонда за директне инвестиције и ‘Adienne Pharma&Biotech’ за производњу вакцине ‘Спутњик Ве’ у Италији“, истиче се у саопштењу Италијанско-руске привредне коморе.
Како наводе у Комори, локална производња вакцине „Спутњик Ве“ требало би да буде покренута у јулу.
„Ова одлука омогућиће отварање нових радних места и у потпуности контролисати производни процес препарата. Предвиђено је да се до краја године произведе 10 милиона доза“, прецизира се у саопштењу.
Привредна комора активно је помагала организовање преговора између италијанских и европских компанија и представника руских владиних агенција ради разговора о могућности производње вакцине против ковида „Спутњик Ве“ у Италији.
Споразум о производњи руске вакцине у Италији је историјски догађај и овај корак ће привући нова улагања у италијанске фармацеутске компаније, изјавио је председник Италијанско-руске привредне коморе Винченцо Трани за Спутњик.
„Овај споразум је први такве врсте са европским партнером. Може се назвати историјским догађајем који је доказ доброг стања билатералних односа између наших земаља и показује нам да италијанске компаније могу да виде даље од политичких разлика“, рекао је Трани.
Он је приметио да је споразум постигнут након дуготрајног дијалога захваљујући подршци италијанске амбасаде у Русији и додао да ће овај корак привући нове инвестиције у италијанску фармацеутску индустрију и побољшати стање целокупне привредне гране.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Вакцина је направљена на провереној и добро изученој платформи хуманих аденовирусних вектора, а њена ефикасност је изнад 90 одсто.
Прочитајте још:
- Италијански министар здравља: Апсолутно сам отворен за примену руске вакцине
- Италијани са нестрпљењем чекају руску вакцину - већ одредили фабрике за производњу „Спутњик Ве“