„Поздрављамо одлуку администрације Џоа Бајдена да се врати реализацији Заједничког акционог плана. Истина, то још није реализовано, јер у САД, колико сам разумео, размишљају на који начин то да учине“, рекао је он током заједничке прес-конференције са министром спољних послова и међународне сарадње Уједињених Арапских Емирата Абдулахом бин Зеједом ел Нахајаном.
Русија сматра да треба разрадити синхронизовану шему корака за Иран и САД по питању обнављања Заједничког акционог плана, додао је руски министар.
„У циљу решавања тог задатка, сматрамо да је апсолутно могуће разрадити синхроне, истовремене кораке по фазама које ће Иранци и САД морати да реализују. Уколико будемо инсистирали на томе ко први треба да се врати испуњавању својих обавеза, погађање може трајати бесконачно“, нагласио је Лавров.
Одржавање Конференције о безбедности у области Персијског залива, што је раније предложила Русија, могла би бити платформа за разговор о обнављању Заједничког акционог плана, закључио је шеф руске дипломатије.
Подсетимо, Заједнички свеобухватни акциони план, који су 2015. године закључиле Велика Британија, Немачка, Кина, Русија, САД, Француска и Иран, предвиђа укидање санкција у замену за ограничавање иранског нуклеарног програма као гаранта да Техеран неће произвести нуклеарно оружја. План није трајао ни три године, јер су у мају 2018. године САД најавиле једнострано повлачење и обнављање санкција против Техерана. Иран је 2019. године саопштио о етапном смањењу својих обавеза у оквирима споразума, напуштајући ограничења у нуклеарним истраживањима, односно у коришћењу моћних центрифуга и нивоу обогаћеног уранијума.