„Знате, први кораци администрације председника Џоа Бајдена су охрабрујући. Они уливају наду, јер је остварен тако брз напредак у продужењу Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ 3). Наравно, свима је лакнуло. Сада је јасно да су ипак са неостваривих захтева и предлога САД прешле на потпуно нормалан и конструктиван дијалог“, рекао је министар.
Шојгу је такође изразио наду да ће „у будућности моћи најпре да буду предузети кораци за које нису заинтересоване само Русија и Сједињене Америчке Државе, већ и друге земље“.
„Данас се прича: 'Да, са Русијом треба сарађивати, али само у областима у којима је то корисно за нас'. Ето таква је данас преговарачка платформа. Надам се да ће некада бити успостављен пуноправни, стављам акценат на ту реч - пуноправни и равноправни дијалог, рад Савета Русија-НАТО“, истакао је министар у интервјуу за „Тенгрињуз.кз“.
Према његовом мишљењу, постизање договора је крајње потребно.
„Предузели смо све кораке с наше стране, дали све изјаве, чекали. По мом мишљењу, Споразум о ракетама средњег и малог домета је био потпуно прихватљив. Али, како нам се чини, притом не неосновано, пронађени су, а негде и измишљени специјални разлози за излазак из тог споразума“, додао је он.
С тим у вези, Шојгу је подсетио да је Русија преузела на себе обавезу да не распоређује оружје попут тог, уколико оно неће бити размештено у Европи.
„Али ако такво оружје буде распоређено, ми ћемо, наравно, одговорити на одговарајући начин. Као и на истоку наше земље – наравно, имам на уму могуће размештање на територији Јапана и Јужне Кореје. И, нажалост, још нисмо добили одговор на ово питање“, рекао је он.
Подсетимо, Министарство спољних послова Русије разменило је 3. фебруара са амбасадом Сједињених Америчких Држава ноте о завршетку унутрашњих процедура неопходних за ступање на снагу договора о продужењу Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања. Министарство спољних послова нагласило је да је продужењем овог споразума обезбеђено очување и даље функционисање основног механизма за одржавање стратешке стабилности, који на строго паритетној основи ограничава ракетно-нуклеарне арсенале двеју земаља.
Споразум се продужује без измена и допуна на пет година, до 5. фебруара 2026. године.
Прочитајте још: