„Данас почиње радно пуштање воде са извора. Мрежа са водоводом... требало је по плану да буде изграђена за 15 месеци, по вашем директном налогу, изградња је завршена за четири месеца, са радом у три смене“, рекао је заменик премијера Крима Евгеније Кабанов путем видео-везе са шефом републике Сергејем Аксјоновим.
Министар грађевине и архитектуре Крима Михаил Храмов саопштио је да се водоводна мрежа састоји од 11 бунара дубоких до 500 метара, а за сада се пуштају у рад два бунара.
„Данас покрећемо прва два бунара који ће омогућити да се и Симферопољ испоручи од 4 до 5 хиљада кубних метара воде. Остали бунари биће пуштени у рад у складу са пројектом у наредна два месеца“, истакао је Храмов.
Два бунара обезбедиће воду за око 25 хиљада становника Симферопоља, а након покретања објекта у пуном капацитету – за 100 хиљада становника главног града Крима.
Према налогу Аксјонова, трошкови два владина уговора износе скоро 1,7 милијарди рубаља (19,3 милиона евра).
Проблем са водоснабдевањем
Раније је Украјина покривала до 85 одсто потреба полуострва за свежом водом преко Севернокримског канала који води од Дњепра, али је након поновног уједињења Крима са Русијом потпуно прекинула снабдевање. Питање је решавано црпљењем воде из подземних извора и природних резервоара, који су током протекле године постали плитки због ретких падавина.
Симферопољ и 39 оближњих насеља од краја августа прошле године пребачени су на шеме испоруке водом: у основи – шест сати дневно. Одмаралиште Јалта са 31. суседним насељем живи у истом режиму од средине децембра (а уколико воде има у додатним изворима, водопадима и рекама, онда је становништво прима без престанка).
Влада Русије развила је план за обезбеђивање Крима водом који укључује 14 мера, међу којима су бушење бунара, поправка цеви, изградња постројења за десалинизацију. Пројекти се процењују на укупно 48 милијарди рубаља (око 545 милиона евра). Влада планира да издвоји још 3 милијарде рубаља (34 милиона евра) за решавање проблема са водом на Криму.
Прочитајте још: