„ Вероватно сте чули за последње санкције које су увели у септембру. У томе и јесте и ствар, они ће раскинути споразуме које буду желели. Тамо се говори о високотехнолошким производима, под тим се може подразумевати било шта, тај механизам се може једнострано користити и осигурати реализацију властитих интереса. Мислим да неће ни упозоравати, све то ће чинити једнострано“, рекао је Борисов.
Према његовим речима, нове америчке санкције могу утицати на ваздухопловну индустрију и довести до раскидања постојећих уговора.
„Имате уговоре у свим областима. Ваздухопловство је живи пример са гарантованим испорукама различитих западних производа. И онда, у складу са нечијом одлуком, америчка компанија раскине уговор једнострано. Зар се пословни односи могу градити у таквој ситуацији?“, констатује вицепремијер.
Он је истакао да ће Русија, због санкција нове америчке администрације, одустајати од западних производа и окренуће се замени увоза.
„Питања замене увозе излазе у први план. Што се пре тиме позабавимо и осигурамо себе у критичним сферама, то ћемо бити отпорнији на све те санкције“, поручио је Борисов.
Истовремено је подсетио да „свакодневно читамо да САД уводе или разрађују санкције против Русије“.
„Европа их активно подржава, Летонија и Украјина се стално залажу за проширење санкција“, подсетио је вицепремијер.
Подсетимо, Министарство трговине САД проширило је извозна ограничења против Русије: она је стављена на списак земаља са којима је извоз и увоз оружја потпуно забрањен. Америчке трговинске санкције утицаће на извоз повезан са националном безбедношћу, а одређени изузеци за ваздухопловство и свемир важиће само до 1. септембра. Одлука ће ступити на снагу 18. марта. Повод за овакве мере била је ситуација са Алексејем Наваљним и „употреба хемијског и биолошког оружја“.
Прочитајте још:
- Како америчке санкције подстичу развој руске индустрије
- Америка забранила трговину оружјем са Русијом
- Амбасада Русије у Вашингтону упозорила на рушење односа са САД