„Имамо споразуме са 10 земаља и верујемо да ће Шпанија ускоро постати једна од земаља са којом сарађујемо“, изјавио је он.
Дмитријев је објаснио да је РФПИ постигао договоре о кључним параметрима са потенцијалним шпанским произвођачем, али да је Шпанија једна од земаља која жели да сачека став Европске агенције за лекове (ЕМА) о вакцини.
„Међутим, видели смо да ни у Италији, ни у Шпанији није потребно одобрење ЕМА за производњу вакцина, то може да се учини уз одобрење локалног регулатора и можда ће то бити оно чиме ћемо се у међувремену позабавити. Даћемо изјаву онда када све буде завршено и верујемо да ће Шпанија постати један од наших великих производних центара у Европи“, рекао је директор центра.
Он је потврдио да у Шпанији постоје фармацеутске компаније које могу да производе руску вакцину и које сада производе друге вакцине.
Руска вакцина - део решења
Како је рекао, ситуација у Европи показује да су неки људи заглављени у политичким клишеима, да су развили навику да им се не свиђа Русија.
„Саветујемо им да забораве ту навику док се пандемија не заврши. Европска солидарност би требало да буде усмерена на спасавање живота, а не на забране пуштања вакцина на тржиште. У сваком случају, нећемо бити решење за Европу ако испоручимо 15 милиона доза вакцина, то је свега 10 одсто европског становништва. Али можемо да будемо део решења ако европски лидери то пожеле“.
Вакцина „Спутњик Ве“ (Sputnik V) коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.
Поред ње, у Русији су регистроване још две вакцине против короне – „ЕпиВакКорона“ коју производи „Вектор“ и вакцина „КовиВак“ Центра „Чумаков“. Трећа регистрована вакцина у Русији „КовиВак“ биће пуштена у цивилни промет 28. марта.
Прочитајте још: