На врху једног таквог система облака током тропске олује 2018. години било је -111 степени, што је рекордно ниска температура, односно најнижа забележена на „наковњу“, наведено је у недавно објављеном научном раду.
Облак у форми наковња је заправо кумулонимбус (дебели и густи облак који се уздиже стрмо увис) на чијем се врху обликовао равни део. Када ток ваздуха у облаку достигне врх доњег слоја атмосфере или тропосфере, он ће се обично изравнати и раширити, при чему ће попримити познати облик наковња.
У случају веома снажне олује, стрмо кретање ваздуха може да пробије горњи део тропосфере, тропопаузу, и продре у стратосферу. То се догодило 29. децембра 2018, када су стручњаци забележили супер хладни облак, јужно од екватора у западном делу Тихог океана, који се налазио на око 20,5 километара надморске висине.
„Овај феномен називамо прекорачењем врха (енгл. overshooting top)“, рекао је геофизичар и климатолог Симон Проуд са Универзитета Оксфорд у Великој Британији, један од аутора студије којом је забележена рекордно ниска температура.
„Прекорачења врхова су прилично честа, видимо их и у Великој Британији. Али овде се ради о значајном прекорачењу. Обично се током прекорачења врха облак хлади за око 7 степени Целзијуса на сваки километар изнад тропопаузе. А овде смо имали температуру која је за 13 или 14 степени хладнија од тропопаузе, тако да се радило о великом прекорачењу“, рекао је Проуд за британске медије, преноси хрватски Индекс.
Подаци истраживања указују на то да би се број оваквих супер хладних олуја могао повећавати. У последње три године било их је у једнаком броју као у последњих 13 година. То је важно знати јер што је хладнија олуја, то је вероватније да ће она изазвати опасне временске неприлике, попут муња и поплава.
„Ова рекордна супер хладна олуја била је усред ничега, што је заправо добро. Да смо се налазили испод ње, били бисмо комплетно мокри и избомбардовани градом“, казао је Проуд.
„Изгледа да су током последњих 20 година ове хладне олујне грмљавине постале чешћа појава. Занимљиво је да у овом делу света тропопауза заправо постаје све топлија, па је за очекивати да тамо нађемо топлије, а не хладније облаке. То вероватно значи да имамо више екстремних олуја јер бележимо већа прекорачења врха него пре“, додао је.
Прочитајте још:
- Шта се заиста догађа — глобално загревање или захлађење?
- Снимљен брод који "лебди" изнад мора /фото/
- Циклон-бомба: Страшне сцене олује која је рушила све пред собом /видео/