Корисници друштвених мрежа скренули су пажњу на овај проблем. Они су приметили да је боја руку на скулптури избледела и да она наводно не трпи ветар и влагу. Како би се утврдило у чему је проблем, Министарство културе је послало у Волгоград специјалну комисију.
„Свака три месеца пратимо ситуацију, предузећемо мере и донети одлуке уколико буде потребно. Данас техничке карактеристике показују да је све у реду, хвала Богу“, рекао је заменик министра Сергеј Обривалин.
Током провере је утврђено да се на споменику појављују мање пукотине и мрље. Директор компаније која је недавно изводила реконструкцију споменика тврди да је то само проблем естетске природе.
На Мамаевом Кургане, главной высоте страны, «Родина-Мать» покрылась пятнами и полосами, а местами заметны трещины. Реставрация памятника за 670 млн рублей завершилась чуть меньше года назад.
— Максим Малахов (@malahovml) March 28, 2021
Совесть и Уважение -это последнее, что потрачено в этой стране, но это уже произошло pic.twitter.com/Y9rFGUIKiP
„Све пукотине су попуњене. Са бетонском конструкцијом је све у реду. Преостало је само да се доради естетика“, рекао је заменик шефа пројекта за обнову споменика „Мајка отаџбина зове!“ Сергеј Сирота.
Спустя год после реставрации монумент "Родина-мать" в Волгограде имеет плачевный вид. Он стал покрываться темными пятнами, обнажая все огрехи реставрации. А его постамент пошел видимыми даже со стороны трещинами.
— Armando G. (@agadzhanov_arti) March 26, 2021
На реставрацию к 75-й годовщине Победы было потрачено 750 млн руб. pic.twitter.com/ThIxFuZB8s
Подсетимо, рестаурација спољашњости некада највише статуе на свету, која је почела у марту 2019. године у Волгограду, завршена је у мају 2020. године пред обележавање 75. годишњице победе над фашизмом у Другом светском рату.
Иначе, скулптура је рестаурирана први пут од момента када је постављена.
Раније је „Звезда“ пренела да је споменик тежак осам хиљада тона очишћен од прљавштине и маховине, да му је враћена изворна боја, као и да су попуњене пукотине у бетону, чија је укупна дужина, према прорачуна рестауратора, износила 13 километара. Такође, обновљени су делови зарђале арматуре. Рестаурација споменика је коштала скоро 700 милиона рубаља (око 7.840.000 евра).
Прочитајте још: