„Министарство здравља Русије је одобрило примену специфичног имуноглобулинског лека за лечење ковида. Препарат 'Ковид-глобулин' је први на свету регистрован лек овога типа против ковида. Направљен је на основу крвне плазме Московљана који су прележали ковид. Прикупљено је 2,5 тоне биоматеријал“, наводи се у саопштењу „Ростеха“.
Лек је направљен у холдингу „Нацимбио“ који је део државне корпорације „Ростех“. Током истраживања холдинг је „потврдио сигурност, одсуство нежељених ефеката и способност неутрализације вируса“.
Препарат омогућава организму да се избори са болешћу и омогућава имунолошком систему да брже и самостално прави антитела.
Претпоставља се да ће се лек користити за лечење средњих и тешких облика болести после 2. и 3. фазе клиничких испитивања, која ће бити организована у московским болницама.
Препарат је регистрован на основу успешних предклиничких и прве фазе клиничких испитивања, која су показала безбедност имуно-глобулина, одсуство нежељених ефеката и његово неутралишуће дејство на вирус.
Регистрација омогућава примену „Ковид-глобулина“ на пацијентима узраста од 18 до 60 година.
Заменик градоначелника Москве за питања социјалног развоја Анастасија Ракова у саопштењу наводи, да ће „друга и трећа фаза истраживања 'Ковид-глобулина' бити спроведена на пацијентима, који се лече у московским болницама“.
„Испитивања ће бити почетком априла ове године. Главни град ће моћи да користи први регистровани имуноглобулински препарат на свету намењен лечењу вируса корона“, рекла је Ракова.
Друга и трећа фаза испитивања ће трајати око годину и по дана.
„План је да се током ове године преради више од 15 тона плазме, што је довољно за лечење 10.000-15.000 пацијената“, каже се у саопштењу.
Генерални директор „Ростеха“ Сергеј Чемезов рекао је да ће заправо Русија „бити једна од првих на свету која ће моћи да користи оба облика имунизације против вируса корона - пасивни (имуноглобулин) и активни (вакцина)“.
У саопштењу се наводе и речи министра здравља Русије: „После прве вакцине у свету 'Спутњик Ве' (Sputnik V), низа антивирусних средстава, лекова заснованих на моноклонским антителима која заустављају олују цитокина, први смо регистровали лек на бази имуноглобулина који ће помоћи критично оболелим пацијентима у болницама“.
Обим инвестиција холдинга „Нацимбио“ ће бити око 4,5 милиона евра. Средства ће бити предвиђена за куповину сировина, плаћање клиничких испитивања, куповину опреме и потрошног материјала.
Поред московских здравствених установа, плазмом ће снабдевати и Московска и Оренбуршка област, Башкирска република, Свердловск и друге установе за трансфузију крви.
Прочитајте још: