Живот за одбрану града дало је 11 пилота. Они су се, заједно са осталим југословенским ваздухопловцима, храбро супротставили ројевима немачких авиона који су надирали. Извори са немачке стране наводе да је тако бруталан напад био последица Хитлеровог беса и жеље за осветом.
Обележавајући осамдесету годишњицу од почетка Другог светског рата у Југославији, у Галерији Дома Војске Србије „Београд” отворена је изложба „Април ’41”.
Председник Скупштине града Никола Никодијевић и заменик градоначелника Горан Весић присуствују изложби под називом „Обележавање 6. априла 1941. - 80 година од бомбардовања Београда” поводом осам деценија од бомбардовања у Другом светском рату.
На поставци, коју је припремио Руски дом уз подршку Града Београда, Фондације Бесмртни пук Србија и Омладинског позоришта ДАДОВ представљени су тематски радови познатих аутора.
Министарка културе Маја Гојковић је истакла да 6. април није само дан када је и у Србији (1941) почео Други светски рат и када је немилосрдно бомбардована престоница Краљевине Југославије, већ и један од најтужнијих датума српске и светске културе.
"Пре тачно 80 година, у бомбардовању Београда Народна библиотека Србије била је једна од првих мета нацистичких авиона. Њено разарање 1941. године спада међу највеће злочине над културом које су нацисти починили у Европи. Тог дана, уништавањем националне библиотеке, једне од најзначајнијих установа културе сваке државе, покушано је затирање културног и националног идентитета једног народа" истакла је Гојковићева.
Потпредседница Владе и министар културе и информисања Маја Гојковић и управник Народне библиотеке Србије Владимир Пиштало ће положили су венце поводом обележавања Дана сећања на страдање Народне Библиотеке Србије у нацистичком бомбардовању Београда 1941. године.
Заменик градоначеника Београда Горан Весић рекао је да је 6. април 1941. један од најтужнијих датума у историји Београда.
“Враћени смо неколико деценија уназад, али најстрашније су људске жртве. Данас је први пут с нама венац положио и немачки амбасадор. То показује саосећање. Наша обавеза је да се сећамо жртава и бомбардовања“, поручио је он након полагања венаца на Спомен гробље жртвама бомбардовања 1941.
Министарка за рад Дарија Кисић Тепавчевић поручила је да Србија на данашњи дан одбацује сваки облик неонацизма и неофашизма.
„Да се не заборави и никада не понови, због тога смо данас овде. Да негујемо сећање и одамо почаст жртвама који су изборили слободу за нас“, рекла је Кисић Тепавчевић након полагања венаца на Спомен гробље жртвама бомбардовања 1941.
Полагању венаца на Спомен-гробљу присуствовали су и представници војних аташата САД, Канаде, Алжира, Белорусије, БиХ... Венце су положили министарка за рад Дарија Кисић Тепавчевић, заменик градоначелника Београда Горан Весић и немачки амбасадор у Србији Томас Шиб.
Представници градских власти, Амбасаде Русије у Србији, војног аташата Русије у Србији и Руског дома полажу венце на Спомен-гробље жртвама бомбардовања и палим руским браниоцима Београда 1941.
Након парастоса, присутни су положили цвеће и венце код спомен-обележја у порти Вазнесењске цркве, у част жртвама бомбардовања.
Парастосу присуствују директор Руског дома Јевгениј Баранов, заменик градоначелника Београда Горан Весић, као и представници војних аташата Русије у Србији. Парастосу присуствују и представници руске амбасаде у Београду.