Амерички председник Џо Бајден је у више наврата тврдио да Русија представља највећу опасност за Америку на међународној сцени. Није тако, истиче Николај Патрушев.
„Испоставило се да главна опасност за животе Американаца није злонамерна Москва“, рекао је он руском листу „Комерсант“.
„У Сједињеним Америчким Државама број жртава епидемије премашио је 560.000, што је више од њихових губитака у оба светска рата заједно“, истакао је Патрушев.
Према његовим речима, амерички политичари скрећу пажњу грађана са здравствених проблема у земљи, упирући прст у Кремљ.
„Америка сматра да има право да диктира правила читавом свету и одређује судбину човечанства. Али поставља се питање - да ли држава која није успела да заштити живот више од пола милиона својих грађана од болести има право на то?“, навео је шеф Савета за безбедност Русије.
Патрушев је негирао наводе навинара „Комерсанта“ да су руски подаци о смртности узророваној ковидом 19 једнако лоши као и амерички. Према речима шефа руског Савета безбедности, нема разлога да се не поверује званичном броју смртних случајева, који тренутно износи 101.480 - знатно нижи од америчког броја.
„Нисмо били спремни на чињеницу да ће се ствари развијати на овај начин и то тако брзо, нико није био спреман, али смо се носили с тим“, објаснио је он.
„Сада активно помажемо другима, за разлику од САД које су себичне“, додао је.
Како је рекао, Москва је све спремнија да вакцину „Спутник Ве“ допреми земљама широм света. Супротно томе, САД се укључују у политичке игре, не гледајући на свет као на јединствену заједницу, већ, уместо тога, праве поделе по националности, раси и верским уверењима.
„Црни животи вреде или бели животи вреде - нека Запад одлучи. За нашу земљу је само један слоган испаван - „сви животи вреде“. Наше вакцине су додатни доказ за то“, нагласио је.
Када је реч о односима између Москве и Вашингтона, тренутна ситуација је на најнижем нивоу од краја Хладног рата, потврдио је Патрушев, напомињући, међутим, да постоји дуга историја сарадње међу народима упркос неслагањима. Посебно, како је рекао, две земље би могле да се удруже у борби против међународног тероризма, екстремизма и организованог криминала, глади, али и на решавању регионалних питања попут Сирије.
„Руси и Американци данас немају разлога за непријатељство. Не дели нас идеологија, као што је то било у прошлости. Простор за сарадњу је огроман“, рекао је.
Поред демонстрирања спремности да ступи у контакт са САД, Русија је такође отворена за блиски и конструктивни дијалог са Европском унијом, позивајући се на историјске везе Москве и других престоница у Европи.
„Важно је комуницирати са Европом. Али придруживање Европи по сваку цену није опсесија руске геополитике. Ипак, остављамо отоврена врата. Спремни смо да видимо европске партнере за истим столом са нама у решавању кључних регионалних проблема“, казао је Патрушев.
Према његовим речима, Брисел и Москва посебно могу да сарађују у областима науке, културе и технологије, напомињући да су многе европске државе тражиле велику количину руске вакцине против вируса корона „Спутник Ве“, преноси РТ.