„Уверен сам да ће Европска агенција за лекове (ЕМА) проучити ‘Спутњик Ве’ и дати му тачну процену. Али могуће одобрење не значи да се вакцина може производити у довољним количинама. Обично треба много месеци пре него што се одговарајућа производња покрене и прошири. За наш циљ – вакцинацију по могућности свих Европљана на лето, ‘Спутњик Ве’ ће једноставно доћи прекасно“, рекао је Бретон у интервјуу за „Шпигл“.
Истовремено, према његовим речима, Европска унија ће на лето имати довољно вакцина да постигне колективни имунитет.
Бретон је раније рекао да Европи неће требати „Спутњик Ве“, јер је Европска унија већ одобрила четири друга препарата која ће бити довољна за постизање колективног имунитета. Пре тога је руску вакцину називао добром, али је навео да је неопходно покренути њену производњу у Европској унији и да ће за то Русији можда требати помоћ.
Председник Русије Владимир Путин раније је истакао да Москва никоме не намеће своју вакцину, али када се чују изјаве да она није потребна у Европи, поставља се питање чије интересе они подржавају – грађана или фармацеутских компанија.
Европска агенција за лекове (ЕМА) започела је проверу руске вакцине 4. марта. Извор упознат са процесом саопштио је да би одлука о коначном одобрењу могла бити донета у мају.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.
Вакцина је регистрована у скоро 60 земаља са укупном популацијом од преко 1,5 милијарди људи. Ефикасност препарата је 91,6 одсто, што је потврђено у часопису „Лансет“, једном од најстаријих и најцењенијих медицинских часописа на свету. Вакцина је изграђена на доказаној и добро проученој платформи хуманих аденовирусних вектора и користи два различита вектора за две дозе током вакцинације.
Прочитајте још: