Научници са „Кјунг Хи“ универзитета у Сеулу и америчког Колумбија универзитета, проучавали су везу између екстремних временских прилика и сукоба држава на основу догађаја током седам векова на Корејском полуострву.
У истраживању објављеном у часопису америчке Академије наука наводи се да екстремне временске прилике могу да буду директан узрок ратних сукоба, али на асиметричан начин. Непогоде, попут поплава или суша у некој земљи, чешће доводе до тога да она буде жртва агресије, него да сама покрене неку војну кампању, наводе истраживачи.
Како додају, проучавали су период између 18. године пре нове ере и 660. године нове ере на основу најстаријег писаног документа корејске историје - „Самгук сагија“ или „Историје три краљевства“.
Тај документ написан је на класичном кинеском језику, који су користили учени људи у тадашњој Кореји. Обухвата историју три краљевства која су у том периоду постојала на Корејском полуострву - Когурјо, Пекче и Сила.
Анализирајући екстремне временске прилике и сукобе три краљевства, забележене у том периоду, научници су утврдили јаку узрочно-последичну везу између времена и ратова. Како су утврдили опасност од ратног сукоба двоструко је расла после или чак током екстремних временских прилика у поређењу са временом када их није било.
Научници наводе и да је мањак хране, као последица временских катастрофа, такође један од главних разлога за рањивост неке државе и инвазије које због тога могу да уследе.
Научници наводе да су се на ово истраживање одлучили како би бацили додатно светло на климатске промене у савременом свету и како би оне могле да утичу на потенцијалне односе и сукобе међу државама.
Прочитајте још:
- Забележена супер хладна олуја: Измерена рекордно ниска температура на врху олујног облака /видео/
- Полови су се обрнули, магнетно поље ослабило: Нова теорија о изумирању људских предака /видео/
- Хладни рат: Шта ће бити са војском на минус 50 степени