Пре свега, та иницијатива је, према мишљењу Пушкова, повезана са ескалацијом напетости у Донбасу јер би последице могле да се одразе и на Вашингтон.
„Бајден вероватно страхује од погоршања ситуације у Донбасу до нивоа војног сукоба у којем САД неће моћи да ратују на страни Украјине. Својевремено је Кијев кренуо у такав конфликт и претрпео озбиљан неуспех. Реприза, уз још негативније потенцијалне последице по Украјину, била била би јак ударац и на позиције САД што Бајден настоји да избегне“, оценио је Пушков.
Поред тога, амерички председник сагледава рањивост своје земље пред најновијим руским наоружањем и његова молба да се „не претерује“ са контрамерама због санкција доказ је да постоји жеља да се настави дијалог.
И треће, додао је Пушков, у сусрету са Путином амерички лидер види могућност да врати Русију у „велику осморку“ (Г8), при чему би Бајден тражио одређене уступке од Москве, конкретно - одустајање од подршке самопроглашеним републикама у Донбасу.
Русија је, међутим, у више наврата истакла да није заинтересована за тај формат, подсећа сенатор.
Подсетимо, Путин и Бајден су прошле недеље одржали други телефонски разговор од инаугурације америчког председника. Како је саопштио Кремљ, председници су детаљно разговарали о стању билатералних односа и низу међународних питања. Бела кућа је навела да је Бајден предложио Путину да у наредним месецима одрже лични састанак „у трећој земљи“.
Два дана након тога, Бајденова администрација је увела је нове санкције Русији - на листи је шест руских технолошких компанија, а десет руских дипломата ће бити протерано.
Прочитајте још: