Према првим прорачунима, после лансирања у октобру 2021. године после вишегодишњих одлагања, нови врхунски телескоп могао би човечанству да омогући откривање знакова живота на удаљеним планетама за само 60 сати.
„Оно што ме је заиста изненадило у резултатима је то што ћемо у наредних пет до 10 година можда реално пронаћи знакове живота на другим планетама“, рекла је Каприс Филипс, студенткиња постдипломских студија на Државном универзитету у Охају.
Филипсова би требало да присуствује априлском састанку у недељу на коме би се разговарало о томе како би ново „око на небу“ могло да открије биознаке на удаљеним гасовитим патуљастим планетама, које укључују и супер-Земље и мини-Нептуне.
A million mile trip into space requires careful packing. 🧳
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) April 7, 2021
Engineers have successfully folded and packed #NASAWebb's sunshield — a heat protector the size of a tennis court. Read more about Webb's latest update at @northropgrumman: https://t.co/m0debfql4M pic.twitter.com/pzX3swlxqU
Филипсова је израчунала да би, кад Свемирски телескоп Џејмс Веб почне да ради након очекиваног лансирања у октобру, могао да открије трагове амонијака на шест планета патуљака са гасом за само неколико орбита.
Присуство амонијака један је од потенцијалних биолошких потписа које астробиолози узимају у обзир у потрази за животом у свемиру, али побољшана инфрацрвена резолуција и осетљивост ЈВСТ-а и шири спектар истраживачких сензора дугог домета пружиће човечанству невиђен поглед на свемир.
Using a Deep Space Network emulator, Webb completed an important test simulating the process of sending and receiving data from its scientific instruments in early 2021. Read more: https://t.co/OH893c8zpU pic.twitter.com/8TyJZ03j97
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) April 14, 2021
Патуљци са плином су међу многим претендентима који би могли угостити први живот са којим би се човечанство могло сусрести изван наше планете, а ЈВСТ би могао бити алат који нас доводи у нову еру истраживања свемира.
Филипсова и њене колеге већ су направили ранг листу најбољих кандидата за инспекцију високо напредног телескопа, на основу процењене облачности, хемијског састава и атмосферских услова.
Happy #WorldArtDay! 🎨
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) April 15, 2021
Launching later this year, #NASAWebb is an awe-inspiring blend of engineering, science & art. This video tribute features some of the beautiful #JWSTArt you've sent us. ❤️ See our complete gallery: https://t.co/y57POSQEbm pic.twitter.com/ezaZz9TWOK
„Човечанство поставља питања: Да ли смо сами? Шта је живот? Има ли живота сличног нашем негде другде? Моје истраживање сугерише да први пут имамо научно знање и технолошке могућности да реално почнемо да проналазимо одговоре на ова питања“, каже Филипсова.
ЈВСТ ће завирити у далеку прошлост посматрајући далеке галаксије и друге удаљене објекте у свемиру, а чак и ако не нађе ванземаљске знакове живота, помоћи ће човечанству да одговори на друга питања о пореклу и природи свемира, преноси РТ.