Овако о темељном уговору размишља адвокат и некадашњи министар правде Црне Горе Драган Шоћ.
„За разлику од уговора са Ватиканом, који има јасан статус субјекта међународног права, СПЦ то нема“, образлаже он.
Ратификација у Скупштини би била штетна
Наш саговорник додаје да у том смислу не види ниједан разлог да црногорски парламент потврђује уговор са СПЦ, каква је, према непотврђеним информацијама, намера премијера Кривокапића.
„Ако он (премијер) жели да га представи парламенту, да се о њему можда дебатује као политичком чину како би се отклониле разне оптужбе, по мени потпуно неосноване, онда је то неко друго питање. Али да скупштина потврђује уговор, као правник не видим никакав разлог за то“, истиче Шоћ.
Уговор (конкордат) са Ватиканом је ратификован у скупштини, јер, понавља Шоћ, Ватикан, између осталог, има и статус државе.
Штавише, ратификација уговора са СПЦ у скупштини била би штетна, додаје он, јер би се тиме ставило до знања да је СПЦ у Црној Гори страни елемент.
„Напротив, ја мислим да је она дубоко утемељена, не само у историји и традицији Црне Горе, него и као значајан фактор формирања Црне Горе као државе. Шта би то значило? Потписујете уговор са страним елементом који се тек сад појављује тој форми“, сматра Шоћ.
Гласине нису битне
Према Шоћовом мишљењу, гласине и питања о уговору које су избиле у први план – има ли он међународни карактер, где и када ће бити потписан, мање су важне од суштине. А суштина је, каже он, да су се у Црној Гори коначно створили политички услови, да, после дугогодишњег упорног залагања високодостојника СПЦ, посебно покојног митрополита Амфилохија, уговор буде потписан.
„Мислим да ствари ко ће уговор да потпише, као и где ће бити потписан нису од великог значаја. Такође верујем да уговор неће бити спектакуларно различит од онога како су уређени односи са другим верским заједницама у Црној Гори. Знам да је у свим покушајима да се до уговора дође стално инсистирано да се не тражи ништа што већ није зајамчено Католичкој цркви и Исламској верској заједници“, наглашава Шоћ.
О уговору је штошта до сада речено, тако да бих претходно проверио оно што се о њему говори, додаје наш саговорник, који каже да не види проблем да уговор буде потписан ако су се стране о њему сагласиле.
Подсећамо, премијер Здравко Кривокапић путем Твитера објавио је да је његова влада спремна за потписивање уговора са СПЦ, да је разговарао са патријархом српским г. Порфиријем, као и да ће термин потписивања бити ускоро усаглашен.
Оно што подстиче гласине, јесте да, према наводима црногорских медија, нацрт уговора, осим премијера Кривокапића и министра правде Владимира Лепосавића, који је израдио нацрт, нико није видео, па ни потпредседник владе Дритан Абазовић који је председник владине Комисије за политички систем, унутрашњу и спољну политику.
Темељни уговор између црногорске државе и СПЦ био је и повод за избијање грађанских протеста у Црној Гори, када је црногорски парламент на Божић прошле године усвојио дискриминаторски Закон о слободи вероисповести, као и један од повода за изборни пораз Мила Ђукановића и његовог ДПС-а на парламентарним изборима.
Као повод за избијање грађанских протеста, темељни уговор са СПЦ постао је и пар екселанс политичко питање, те ни не чуди халабука око његовог потписивања, као ни око његове садржине.
Прочитајте још: