Готово једна од осам жена у току живота може да пати од рака дојке и то је главни узрочник смртности код жена оболелих од тумора, наводи Шпанска асоцијација за борбу против рака. Због тога се у овој земљи придаје и велика пажња научним истраживањима у вези са лечењем рака дојке, па је истраживање „Ер-Икс пондер“ спроведено и у 21 шпанској болници.
Др Бегоња Бермехо, члан истраживачког тима који се бави раком дојке при Универзитетској клиници у Валенсији, где је, између осталог, спровођено ово истраживање, каже да његови резултати говоре како хемотерапија не мора да се примењује на женама у постменопаузи које болују од хормонски (ХР) позитивних карцинома или ХЕР 2 негативних карцинома.
Научници објашњавају да би таквим приступом оболелим било олакшано лечење, јер би избегли негативне ефекте хемотерапије.
„Према резултатима истраживања, искључивање хемотерапије у овој групи оболелих, код којих је трећина имала захваћене лимфне чворове, не погоршава прогнозу. Дакле, код те групе оболелих, хемотерапија не мора да се примењује“, каже др Емилио Алба, шеф онколошког одељења у Универзитетској болници у Малаги, преноси Спутњик Мундо.
Истраживање је спроведено на више од 5.000 жена оболелих од ове две врсте рака дојке, који су и најчешћи подтипови који погађају оболеле.
Стандардни третман у лечењу, који се примењује три деценије, је хемотерапија уз хормоналну терапију, а лечење може да траје годинама. Научници сада тврде да би код појединих пацијенткиња могла да се даје само хормонална терапија, уколико се то потврди генским тестом који даје одговоре о вероватноћи поновног појављивања канцера и колико би била успешна хемотерапија.
Прочитајте још:
- Научно откриће: Отров пчела уништава агресивне ћелије рака дојке
- Рак дојке у Србији годишње однесе 1.600 живота
- Научници пронашли „Тројанца“ који ћелије рака тера да се самоуништавају