Тенис се, као и практично сваки други спорт, суочава са много потешкоћа током пандемије вируса корона, па је тако профит АТП тура упола умањен за тај период.
Већ постојећи проблем са спонзорима додатно се продубио за младе играче, који неретко немају финансијску помоћ током тинејџерских година, уколико нису сматрани великим талентима.
„То је интересантна тема. Ретко када видите да неког младог играча спонзорише неки филантроп који само жели да му помогне да се пробије до нивоа професионалца“, рекао је Медведев.
Најбољи руски тенисер је алудирао на то да су спонзорима ретко када намере „чисте“, односно да увек покушавају да од тенисера направе успешну инвестицију.
„Углавном (као млад играч) потпишете уговор са спонзором или неком агенцијом. Али, поента је у томе што нисте ви који то потпишете, с обзиром да су млади играчи малолетни, већ то ураде ваши родитељи“, наставио је Медведев.
Многи јуниори прве уговоре потпишу пре него што напуне 18 година, па је двадесетпетогодишњак из Москве објаснио шта следи неколико година касније.
„Када играч постане професионалац и крене да осваја наградне фондове, онда почне и да се пита: 'Чекај, па ја нисам ништа потписао. Зашто бих дао део свог новца неком непознатом човеку због неког уговора који никада нисам потписао? То није била моја одлука...'“, објашњава Рус.
Управо због ових разлога су и неки од најпознатијих играча имали доста проблема са својим агентима и спонзорима.
Саша Зверев је дуго водио правну битку са својим бившим агентом и менаџментом, да би се недуго затим пребацио у „Тим8“ Роџера Федерера, а после краћег временског периода вратио „коренима“ и препустио свом брату и једном пријатељу да му управљају каријером.
Немац је у сарадњу са агенцијом „Ејс“ ступио баш када је имао 15 година, а ситуација је кулминирала толико да је све на крају решено у суду у Лондону.
Спор је трајао две године, а главни проблем, како су тврдили из Сашиног табора, био је тај што му његов бивши агент Патрисио Апеј није допустио да изађе из уговора.
„Због свега тога крећу да постоје проблеми, расправе, тужбе... То често виђамо у тенису“, додао је Медведев.
🎾 Zverev enfrenta en la justicia a mánager chileno https://t.co/deHxEqSD0V pic.twitter.com/hd1h8zQ6vC
— El Deportivo LT (@ElDeportivoLT) March 21, 2019
Вишеструка Гренд слем шампионка, двадесеттрогодишња Наоми Осака, недавно је имала сукоб са бившим тренером Кристофом Џином, који се појавио право ниоткуда када је јапанско-америчка тенисерка кренула да бележи сјајне резултате.
Он је навео да је са Осакиним оцем потписао уговор када је она имала 14 година, према којем му је следовало 20 одсто њене зараде на турнирима – до краја њене каријере.
„Тај уговор, који Наоми никада није нити видела нити потписала – а према којем је 'продала' део себе са 14 година – потпуно је апсурдан“, навео је тада Осакин адвокат.
Naomi Osaka arrives at the USTA Billie Jean King center for her semifinal match pic.twitter.com/ZoMdgJ6gKE
— Bleacher Report (@BleacherReport) August 28, 2020
Аустријски тенисер Доминик Тим, тренутно четврти тенисер света, суочио се 2019. године са тужбом која је дошла од његовог бившег тренера Гинтера Брезника.
Брезник је тужио Доминика и његовог оца Волфганга покушавајући да добије одштету у висини од више од 450.000 евра, а све се на крају завршило нагодбом ван суда, која никада није откривена.
Проблем у овом односу настао је – сем због новца – и због тога што је Брезник очекивао да добија новац од Тима и након раскида сарадње.
Наиме, он је истовремено обављао и улогу менаџера, па је желео да буде финансијски намирен све до истека уговора које је он склопио док је био менаџер једног од најбољих тенисера света.
Брезник је првобитним уговором са Тимом требало да добија 30 одсто свих спонзорских уговора које је склопио до њиховог истека, да би се то 2016. године временски ограничило.
Међутим, када је Хервиг Страка дошао на позицију менаџера аустријског тенисера, он је, уз помоћ адвоката, поништио и тај уговор, па заједно са Доминикм изјавио да их је Брезник „злонамерно обмануо“, након чега су услеидли оштри деманти.
Dominic Thiem's coach, Gunter Bresnik,wearing an RF shirt. #Nice pic.twitter.com/Stzzrm9Khk
— Joey Hanf (@TheTennisNerds) March 19, 2014
Проблем је имала и Тениска асоцијација САД (УСТА), која је тужена „јер није адекватно реаговала“ приликом случаја бившег тениског тренера, осуђеног на 255 година затвора.
Норманди Бургос, некада ударна игла УСТА, осуђен је по 60 тачака злостављања деце.
Једна од његових жртава је, како су пренели амерички медији, одлучила да тужи управо УСТА јер није на време зауставио Бургоса, нити урадио било шта пре него што су оптужбе постале јавне.
„Не можемо да коментаришемо тужбу, али смо сигурни у то да смо реаговали на време“, навели су тада из поменуте Асоцијације.
► „Хвала Новаку и српском народу на вакцини!“
► Друга највећа неправда у историји тениса – после Ђоковићеве?
► Карацев за Спутњик поздравио Србе: Хвала на подршци, волим Београд и једва чекам да вас видим!