Проблем северних територија, како у Јапану називају острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, јапански спољнополитички ресор назвао је најсложенијим у односима са Русијом.
„Северне територије су острва на које се протеже суверенитет наше земље. Влада активно води преговоре са Русијом и наставља тесан дијалог на нивоу министара иностраних послова који је заснован на основном правцу – решавању проблема припадности северних територија и закључивању мировног споразума. Влада ће под снажним лидерством шефова Јапана и Русије наставити да упорно води преговоре са Русијом о тим питањима“, наведено је у документу.
Токио је у исто време нагласио значај дијалога са Москвом. С тим у вези, МИП Јапана намерава да гради такав дијалог „узимајући у обзир потенцијалне могућности, да планира развој читавог комплекса јапанско-руских односа у широком спектру области, попут политике, економије, хуманистичких размена, укључујући проблем потписивања мировног споразума, као и да се постара да реши проблем северних територија“.
„Стратешка ситуација у Индо-пацифичком региону је изложена великим проблема, стога изградња стабилних односа са Русијом не служи само интересима наше земље, већ је и крајње важна за стабилност и развој региона. Став Јапана у вези са придавањем озбиљног значаја односима са Русијом остаје непромењен“, саопштено је у документу.
Спор око Курила
Односи Русије и Јапана годинама су у сенци непостојања мировног споразума. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума са Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није потписан.
СССР и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће та Декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема и није одустао од претензија на острва. Каснији преговори нису дали резултате и мировни споразум након Другог светског рата никада није ни потписан.
Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.
У новембру 2018. године у Сингапуру је одржан састанак председника Русије Владимира Путина и јапанског премијера Шинза Абеа. Стране су се договориле да убрзају преговарачки процес о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године. То је озбиљан уступак Јапана, јер је до сада његов званичан став био — да се му прво врате четири острва Кунашир, Итуруп, Шикотан, Хабомај, па да се тек након тога закључи мировни споразум.
Прочитајте још: