Тужилаштво наводи да су за десет година бугарске власти забележиле бројне случајеве експлозија у складиштима и производним погонима фабрика за неутралисање експлозивних направа, производњу оружја и муниције. Сличности су пронађене у четири случаја, саопштила је портпаролка главног тужиоца Сијка Милева.
У неким складиштима у којима су се догодиле експлозије наводно се налазило оружје за Грузију и Украјину.
„На основу података истраге може се извести основана претпоставка о вези између експлозија у Бугарској, покушаја тровања тројице бугарских држављана и експлозија у другим земљама“, нагласила је портпаролка.
Према њеним речима, „утврђено је да се шест руских држављана налазило на територији Бугарске у дане близу датума експлозија и покушаја убиства Емилијана Гебрева... Прикупљају се докази да су руски држављани починили тежак злочин“, додала је она.
Бугарско тужилаштво сматра да је покушај убиства Гебрева извршен између 28. априла и 4. маја 2015.
Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова је након изјаве бугарске стране у јануару прошле године указала на потребу да се у таквој ситуацији делује преко правосудних органа, будући да се ради о кривичном гоњењу. Истовремено, приметила је слабу и нејасну базу доказа истраге и описала оптужбе Софије као још један елемент антируске кампање, иза којег би могли да стоје представници политичког естаблишмента ове земље.
Гебрев и експлозије у Чешкој
Раније су власти Чешке саопштиле да сумњиче руске обавештајне службе да су одговорне за експлозију у складишту муниције у селу Врбјетице 2014. године.
Истог дана, Чешка је протерала 18 руских дипломата. Следећег дана Русија је 20 запослених у чешкој амбасади прогласила за персоне нон грата. Након тога је Министарство спољних послова Чешке одлучило да број запослених у амбасади Русије у Прагу до краја маја изједначи са бројем запослених у чешком представништву у Русији, што значи да би Праг требало да напусти око 70 запослених у руској амбасади.
Након тога, полиција Чешке објавила је потерницу за држављанима Русије Александром Петровом и Русланом Бошировом које Лондон оптужује да су одговорни за тровање Сергеја Скрипаља и његове ћерке Јулије.
Каније је председник Чешке Милош Земан изјавио да према извештајима контраобавештајне службе није било доказа о присуству „руских агената“ на складишту муниције у селу Врбјетице у Чешкој, где су се 2014. године догодиле две експлозије. Земан је, осим тога, рекао да су чешки полицајци успоставили везу између бугарског трговца оружјем Емилијана Гебрева са експлозијама.
Покушај убиства Гебрева
Подсетимо, покушај убиства бугарског трговца оружјем Емилијана Гебрева догодио се 2015. године, када су у ресторану отровани Гебрев, његов син и технички директор његовог предузећа. Гебрев је претпостављао да је реч о супстанци типа „новичок“, а тај напад је повезивао са случајем Скрипаљ.
Истрагом је утврђено да је 2015. године Рус Сергеј Федотов три пута долазио у Бугарску, а његово име такође повезују са тровањем Скрипаљевих.
Верзију о тровању Гебрева „новичоком“ у фебруару 2019. је демантовао генерални тужилац Бугарске Сотир Цацаров. Он је истакао да 2015. године нису спомињани никакви „руски шпијуни“, као и да Гебрев није отрован „новичоком“.
У ствари, позадина приче био је рат који су водила два бугарска магната — Гебрев и банкар Цветан Василев — за фабрику која се бави производњом муниције „Дунарит“.
Бугарски продавац оружја Гебрев држао је забрањено оружје у државном чешком складишту и одатле га продавао Украјини и Сирији, што је такође било забрањено, јер се на територији те две државе воде ратови.
Прочитајте још:
- Захарова апелује на Праг: Наведите оружје које је чувано у складишту муниције у Чешкој
- Демантовала, па признала: Компанија бугарског трговца оружјем чувала муницију у складишту у Чешкој