Мазање крављом балегом против короне ― нова брига за лекаре /фото/
12:58 11.05.2021 (Освежено: 13:03 11.05.2021)
Пратите нас
Шеф индијског Удружења лекара упозорио је своје сународнике да не практикују утрљавање крављег измета као третман против вируса корана, јер број новозаражених достиже нови максимум. Истовремено, Светска здравствена организација је означила индијски сој вируса варијантом која забрињава.
С обзиром на то да је болнички систем дошао до тачке пуцања, лекари су поновили упозорење на алтернативне третмане и превентивне мере који су постали популарни широм Индије.
10 Мај 2021, 12:23
Пракса наношења мешавине крављег измета и урина на кожу и чекања да се осуши, пре него што се опере млеком, посебно је забринула лекаре у Индији.
„Не постоје конкретни научни докази да крављи измет или урин делују на јачање имунитета против ковида 19, то се у потпуности заснива на веровању“, рекао је Ројтерсу др Ј. А. Јаиалал, шеф индијског Удружења лекара.
„Постоје и здравствени ризици који су повезани са размазивањем или конзумирањем ових „препарата“ - друге болести могу се проширити са животиње на људе“, додао је он.
Министарка културе Мадја Прадеша Уша Такур тврдила је у марту да би „хаван“ (ритуално спаљивање) кравље балеге дезинфиковало просторије у кући на 12 сати.
A new phenomenon is sweeping thro India, there’s a belief that applying cow dung on your body is the cure to COVID-19.
— Kenya West© (@KinyanBoy) May 11, 2021
In Hinduism, the cow is a sacred symbol of life and the earth, & for centuries Hindus have used cow dung believing it has therapeutic &antiseptic properties. pic.twitter.com/nF2zhV5bF5
За хиндуисте, који чине око 80 одсто становништва Индије, крава је света животиња и појављује се у неколико верских ритуала. Крављи измет се користи чак и за чишћење домова и у молитвеним ритуалима.
Doctors in India are warning against the practice of using cow dung in the belief it will ward off COVID-19, saying there is no scientific evidence for its effectiveness and that it risks spreading other diseases https://t.co/Zu6Avvw3iU pic.twitter.com/Jjzc5pNqVG
— Reuters (@Reuters) May 11, 2021