Путин о тврдњама НАТО око авиона „Рајан ера“: Алијанса у опасности ако руководство даје такве изјаве

© Sputnik / Евгений Биятов / Уђи у базу фотографијаПредседник Русије Владимир Путин на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу
Председник Русије Владимир Путин на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу - Sputnik Србија, 1920, 04.06.2021
Пратите нас
Председник Русије Владимир Путин рекао је на Међународном форуму у Санкт Петербургу да руске специјалне службе ни на који начин нису повезане са инцидентом принудног слетања авиона „Рајан ер“ у Минск упркос тврдњама у НАТО. Како је додао, Алијанса је у опасности ако њено руководство даје такве изјаве.
Подсетимо, генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг је крајем маја рекао да му је „тешко да поверује“ да Москва није умешана у принудно слетање авиона, а овакве закључке објаснио је блиским односима Русије и Белорусије.
Путин је, међутим, истакао да такви закључци показују да људи „једноставно не разумеју како се такве ствари догађају“.
„То се све ради на други начин… Међународна сарадња је ту просто немогућа“, рекао је он и додао да руске специјалне службе нису нису никао повезане са тим догађајем.
Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг - Sputnik Србија, 1920, 27.05.2021
Столтенберг: НАТО види сличности у „понашању“ Русије и Белорусије
Како је додао, не жели да даје оцене политичких процеса у Белорусији.
„Истина је, као и обично, негде у средини. Боље је не мешати се, боље је људима  дати могућност да сами, не журећи, схвате шта се дешава“, закључио је Путин.
Он је подсетио и на случај принудног слетања авиона боливијског председника Ева Моралеса.
„Нико се тога не сећа, као да се није ни десило. Али, десило се. И тако нешто се десило не једном и не само са авионом тог председника. Али у овом случају све је попримило такву форму и пажњу", рекао је он и додао да је то зато што се дешава у Белорусији и због тога што су многи покушали да утичу.
TELEGRAMMMM "{$url}"

Инцидент са принудним слетањем у Минск

Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
То је изазвало критику Запада, иако се пракса принудног слетања авиона дешавала и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Петербуршки међународни економски форум се ове године одржава од 2. до 5. јуна. Медијски партнер форума је новинска агенција „Русија севодња“.
Прочитајте још:
 
 
 
 
 
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала