00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
ДОК АНЂЕЛИ СПАВАЈУ
Слободан Бркић - очи које на оба света гледају
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Као никад пре: Спасовданска литија у Београду са новом симболиком

© Sputnik / Предраг ВасиљевићХрам Светог Саве
Храм Светог Саве - Sputnik Србија, 1920, 09.06.2021
Пратите нас
Традиционална Спасовданска литија која се у четвртак одржава у Београду по много чему је посебна. Први пут на њу позива патријарх - Порфирије. Промењено је време одржавања, сада је у 19 сати, а позив верницима да се прикључе нашао се и на вратима свих храмова. Али то нису једине специфичности прославе која очигледно добија нови имиџ.
Специјално за ову прилику, у Београд је допутовала братија Хиландара, а позвани су и други надстојатељи важних српских духовних центара, између осталих, манастира Студеница. Учешће у литији, која ће се кретати од Вазнесењске цркве до Храма Светог Саве, су најавили и лекари који су изнели терет корона пошасти.

Спасовданска литија кроз Београд добија нови имиџ

Теолог Драгомир Јанковић поздравља одлуку патријарха српског Порфирија да се Спасовданска литија одржи у вечерњим часовима, јер и то сугерише да ће бити масовнија него до сада.
Он каже да се кроз литије свакако показује саборност, утицај и потенцијал српске цркве и српског народа кад су у питању и важне националне теме.
„И литије могу да буду индикатор, какви су то потенцијали српског народа предвођеног црквом, у случају да та ситуација, на пример око Косова и Метохије, крене у неповољном правцу по Србе", каже Јанковић.
Упитан, да ли је померање термина литије покушај да се, на неки начин изгради нови имиџ Српске православне Цркве, Јанковић каже да је, када је чуо ову вест прво помислио да је патријарх врло прагматичан човек, јер је прилагодио термин одржавања радном дану и радном времену.
"То је свакако искорак према Београђанима, њиховим дневним обавезама и потреби да учествују у литији. Већина је радним даном у јутарњим часовима на послу. А верници су сигурно обрадовани што могу и на овај начин да изразе благодарење Богу и да покажу да су део верске заједнице којој припадају, Српске православне цркве".
Више хиљада грађана у литији сваке године пролази центром Београда, очекује се да ће их у четвртак бити највише до сада.

Крсни ход

Отац Арсеније Арсенијевић, старешина Вазнесењске цркве, каже да се литија код Срба и Руса не зове случајно "Крсни ход". Колико велики могу да буду његови домети, видео је лично много пута.
"То су показале и литије у Црној Гори, где су многи који нису имали контакт са црквом улазили у њих, иако су имале посебан карактер. Али заиста, ми смо приметили тај благонаклон израз Београђана који примају тај тренутак, тренутак проповеди и мира. Не мира овога света који се врло лако може нарушити, већ мира за који је Христос казао да нам га нико не може одузети. Управо тај мир који литија носи, то људи осећају. Својим миром преображавамо оне са којима се сусрећемо. Никад речи нису толико моћне да преобразе човека, колико су јаки примери у томе", каже отац Арсеније.
Он додаје да су многи ушли у литургијски живот управо тако, мир их је понео у литију, а касније и у Цркву.

Духовна димензија града

Овај свештеник објашњава да је литија, без обзира на термин и имиџ Цркве, потреба да се литургијска радост пренесе у град у коме живимо у одређеном историјском контексту. Он објашњава да она заправо преноси благу вест да се приближило Царство божије.
"То је моменат када смо усмерени на то да град не доживљавамо као једну радионицу, како то обично бива, место тренутног боравка, већ желимо да му дамо сакралну, високу духовну димензију и призивамо Божији благослов да сиђе на њега, зато је пролазак литије увек преображујући за све нас", каже отац Арсеније.

Патријарх променио начин комуникације

Јанковић додаје да је патријарх свим досадашњим потезима од устоличења показао прагматичност и способности које мора да има први међу једнакима. Прво је отишао у Јасеновац, да се поклони делу Цркве који не видимо, а затим у колевку, на Косово и Метохију.
Вешто је, а вероватно и први пут у историји реаговао саопштењем на порталу цркве, 14 минута после поноћи, због несугласица око потписивања Темељног уговора са државним властима у Црној Гори. У свега неколико сати зауставио је нацрт закона о културном наслеђу у коме се није помињало Косово и Метохија, а затим се и захвалио министарки која је реаговала и прихватила сугестије.
"Сви потези били су одмерени, никада агресивни и наметљиви, све што каже, говори аргументовано", подвлачи наш саговорик и додаје да се, иако нам је утисак да се творевина стара хиљаду година сада креће убрзано, променио само начин начин комуникације, све друго је остало исто.
© Sputnik / Лола ЂорђевићПатријарх српски Порфирије
Патријарх српски Порфирије  - Sputnik Србија, 1920, 13.07.2021
Патријарх српски Порфирије
"Патријарх комуницира са јавношћу у маниру који је близак данашњем човеку, али оно што је суштински показао, то су мудрост и одмереност, а то су универзалне, свевременске вредности".
"Патријарх комуницира са јавношћу у маниру који је близак данашњем човеку, али оно што је суштински показао, то су мудрост и одмереност, а то су универзалне, свевременске вредности. За то му свакако треба одати признање, а начин комуникације показује социјалну интелигенцију. Не бих занемарио ни оних претходних хиљаду година искуства и баштине српске цркве, али њега свакако треба прилагодитит данашњем човеку, представити му га на начин који му је близак. А управо то патријарх је успео", каже Јанковић.

Гости из Хиландара

Како Спутњик сазнаје, у јединственом крсном ходу у Београду биће и игуман манастира Хиландара архимандрит Методије, који је допутовао у Београд специјално поводом овог догађаја.
Он ће присуствовати Светој Архијерејској литургији у Вазнесењској цркви, коју ће служити његова светост патријарх српски Порфитије, са почетком у 9 часова.
Игуман Свете српске царске лавре присуствоваће и вечерњој молитви која почиње у 17 часова, а након тога и крсном ходу улицама Београда до Храма Светог Саве.
Због ове посебне прилике у престони град сиже и игуман Студенице, архимандрит Тихон.
Београд је Свети деспот Стефан Лазаревић посветио Пресветој Богородици.

Јединствени град Пресвете Богородице

Грађани ће имати прилику и да се поклоне моштима Свете Петке и Светог деспота Стефана Лазаревића које ће носити свештеници, а биће их на стотине. Литији ће присуствовати сви београски свештеници.
Предање каже да је управо деспот Стефан, када је град прогласио престоницом 1405. године, иницирао прву Спасовданску литију, а Београд је посветио Пресветој Богородици, што га чини јединственим.
Зато се свештеници, после сваке молитве у литији, посебно захваљују Пресветој Богородици која чува престони град.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала