„То није била српска битка“: Из Приштине „скочили“ на Гренела јер је честитао Видовдан Србима
07:50 29.06.2021 (Освежено: 14:56 30.08.2021)
© AP Photo / Evan VucciРичард Гренел на конференцији за новинаре у Белој кући
© AP Photo / Evan Vucci
Пратите нас
Неколико бивших косовских политичара „скочило“ је на бившег Трамповог изасланика за дијалог Београда и Приштине Ричарда Гренела након што је он на свом профилу на Твитеру честитао Србији национални празник Видовдан.
Подсетимо, Гренел је јуче објавио да „одаје почаст херојима, уз осврт да је на тај дан 1389. године започела битка против Османлија на Косову.
Прва је реаговала бивша амбасадорка Косова у УН Вљора Читаку која написала да се није српска већ балканска војска борила против османског освајања.
„Ова битка је постала основни мит који наставља да храни српски национализам од 19. века држећи све нас за таоце“, навела је Читаку.
This was hardly a Serb battle; it was a Balkan army that fought against the Ottoman conquest.
— Vlora Çitaku (@vloracitaku) June 28, 2021
This battle became the foundational myth that continues to feed the Serbian nationalism since 19th century keeping all of us hostage. https://t.co/U4zdOAjjst
Она је додала да је све кулминирало Милошевићевим говором 28. јуна на Газиместану 1990. године, које је, како тврди, покренуло деценију убистава и разарања.
Међутим, Гренел јој није остао дужан, иронично јој поручивши „да је то превише вређа“.
„Вероватно је исцрпљујуће кад се у свему налази бес. Људи желе посао и решења – пружите им руку“, одговорио је Гренел Вљори.
Убрзо се огласио такође бивши косовски министар спољних посла Беџет Пацоли, поручивши Гренелу да је погрешно информисан.
@RichardGrenell You are misinformed. This has not been a Serb battle. It was a battle the Balkan alliance against the Ottomans did in Kosovo. Historical facts. https://t.co/gohLjONlI7
— Behgjet Pacolli (@pacollibehgjet) June 28, 2021
„Погрешно сте информисани. Ово није била српска битка. Била је то битка коју је балкански савез против Османлија водио на Косову. Историјске чињенице“, написао је Пацоли на Твитеру.
На све ово је реаговао српски амбасадор у САД Марко Ђурић који је, након што се захвалио Гренелу на честитки, осудио речи Вљоре Читаку.
„Ово је срамотно. Можете ли да нам допустите да чак и свој национални дан проведемо у миру. Хвала вам што сте показали свету да су нетолеранција и племенска етничка мржња оно за шта се заиста залажете“, рекао је Ђурић.
This is just shameful. Can you not let us even have our national day in peace. Thank you for showing the world that what you really stand for is intolerance and tribal ethnic hatred. P.S. Falsifying history won't help your cause,it can only poison future generations with hatred.
— Марко Ђурић (@markodjuric) June 28, 2021
Он је Читакуовој поручио и да „им фалсификовање историје неће помоћи, већ ће само тровати мржњом будуће генерације.