Донбас поручио Зеленском да научи историју

© Sputnik / Сергей Аверин / Уђи у базу фотографијаЗастава Доњецке Народне Републике у Доњецку
Застава Доњецке Народне Републике у Доњецку - Sputnik Србија, 1920, 05.08.2021
Пратите нас
Министар спољних послова самопроглашене Доњецке Народне Републике Наталија Никонорова прокоментарисала је речи председника Украјине Владимира Зеленског о Донбасу и препоручила му да научи историју.
Коментаришући изјаву украјинског председника који је рекао да људи који живе на територији „привремено окупираног Донбаса“ и сматрају се Русима не треба да остану тамо, јер „то никада неће бити руска територија“, као и да без Украјине у Донбасу неће бити „цивилизације“, Никонорова је истакла на велике празнине у његовом образовању.
Председник Украјине Владимир Зеленски - Sputnik Србија, 1920, 05.08.2021
Зеленски: Донбас никад неће бити руски, они који се сматрају Русима – да иду
„Он очигледно никада није да је Донбас од памтивека био и остао управо руски регион и регион у коме се говори на руском. Да не би и убудуће упадао у невоље, искрено препоручујемо лидеру Украјине да што пре надокнади оно што је пропустио на часовима историје“, указала је она.
Никонорова је додала и да позиви Зеленског становницима региона „да оду и траже себи место у Русији“ указују на то да украјинске власти не схватају праве узроке сукоба у Донбасу. Он је почео, према њеним речима, не због „љубави према Русији“, већ због неспремности Кијева да чује мишљење становника региона.
„Судећи по стилу понашања, реторици и односу према људима, врло брзо ће такви несрећни лидери морати да траже себи место ван својих високих владиних кабинета“, закључила је Никонорова.

Ситуација у Донбасу

Украјинске власти су у априлу 2014. покренуле војну операцију против самопроглашених Доњецке и Луганске Народне Републике, које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. године. Питање решавања ситуације у Донбасу разматрају се, између осталог, на састанцима контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. усвојила три документа која регулишу кораке за деескалацију сукоба.
Свеобухватни прекид ватре у Донбасу ступио је на снагу 27. јула прошле године. Ове мере подразумевају потпуну забрану паљбе, размештања наоружања у насељима и у њиховој близини, офанзивних и извиђачко-диверзантских акција. Поред тога, предвиђена је дисциплинска одговорност за кршење прекида ватре. Наредбе о прекиду ватре које садрже мере за његово одржавање морају да буду на снази све док се сукоб не реши у потпуности. Међутим, од фебруара 2021. ситуација у Донбасу поново је почела да се погоршава.
Прочитајте још:
Захарова: Кијев прешао све црвене линије – Зеленски баца камен раздора међу народ
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала