00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
Одбројавање пред најважније изборе на свету – шта ће бити дан после
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
Олимпијски пламен Токио 2020. - Sputnik Србија, 1920
Олимпијске игре у Токију
Кошарка, тенис, одбојка, ватерполо... Србија на Олимпијским играма у Токију има 86 представника – ко су они, када наступају и шта се од њих очекује сазнајте уз Спутњик спорт.

Хајка којој ни истина не може да стане на пут

© AP Photo / Michel EulerНовак Ђоковић током меча са Лоренцом Мусетијем на Ролан Гаросу
Новак Ђоковић током меча са Лоренцом Мусетијем на Ролан Гаросу - Sputnik Србија, 1920, 05.08.2021
Пратите нас
Сезона лова на Новака Ђоковића поново је отворена. По ко за који пут, због ко зна које глупости, од стране ко зна каквих личности. Али, овог пута вероватно срамније него икада.
Новак Ђоковић је током 34 године живота показао да је пун врлина, али и да је човек који има мане.
Није савршено људско биће, каквим га сматра одређени део његових навијача, али није ни злочинац каквим га малтене од почетка каријере представљају одређени таласи.
Критике на рачун српског тенисера – најбољег који се икада бавио овом професијом – готово увек су биле преувеличане, благо извучене из контекста и неретко потпаљене нечијим скривеним мотивима.
Готово никад се није десило оно што се већ данима након Олимпијских игара дешава.
Новак Ђоковић - Sputnik Србија, 1920, 13.06.2021
У инат свима!
Новак је нападнут – практично „растргнут“ – од стране бројних утицајних људи из разних медијских сфера, а не само из тениске.
А, разлог је, благо речено – сраман. Новакове речи нису само извучене из контекста, већ су и јасно усмерене ка агенди коју је неко намерно или ненамерно желео да створи.
И због тога је настала хајка којој ни истина не може да стане на пут.
„Ђоковић пре два дана о Симон Бајлс: Притисак је привилегија... Уколико желите да будете на врху, онда морате да научите како да се носите са притиском и како да се носите са тим моментима на терену, али и ван терена, са свим тим очекивањима“, гласио је твит извесног Џастина Барагоне.
Џастин Барагона, уредник таблоида „Дејли Бист“, је поделио изјаву Ђоковића са својих нешто мање од 40.000 пратилаца.
Верује се да највећи део не-тениске јавности ову изјаву српског тенисера видео управо код њега, с обзиром да је његов оригинални твит покупио више од 1.500 „ритвитова“.
Проблем је, додуше, био тај што Ђоковић јесте изјавио то што су Барагона и многи други написали, али се то није тицало младе америчке гимнастичарке Симон Бајлс.
Бајлс је неколико дана пред питање које је постављено Ђоковићу одустала од екипног такмичења јер је „желела да заштити своје ментално здравље“, те је због тога оставила своју екипу на цедилу у екипној борби за злато са Рускињама.
Млада Американка, која је за своје 24 године успела да постане најбоља која се икада бавила гимнастиком, добила је салву подршке на друштвеним мрежама, али и од својих колега, медија, Савеза, навијача...
Њено одустајање због притиска који није могла да издржи је претворено у толики успех да су га бројни медији издигли на ниво већи од освајање једне или више златних медаља.
Потез власнице четири златне медаље са Олимпијских игара у Рио де Жанеиру пре пет година је имао и другачији ефекат на остатак јавности, па је потез о којем су сви причали дошао и до Ђоковића.
Ту долазимо до спорног момента.
Ђоковић је на конференцији после једног меча добио питање од новинара везано за своју личну ситуацију.
„Новаче, сигурно си чуо о Симон Бајлс јуче и причи о менталном здрављу и притиску. Ти си у тој позицији јер се такмичиш за 'Златни слем' и ни на једном тенисеру притисак није као на теби тренутно. Је л' можеш да нам кажеш нешто о томе?“, гласило је питање новинара Ројтерса.
Он јесте споменуо Симон Бајлс, али се његово питање није односило на то да Новак прокоментарише њу, већ на то како се он сам носи са огромним притиском, ове године највише изазваним јуришем на „златни“ и „календарски“ слем.
И то је било све на шта се односило. Новак није упитан да прокоментарише то што је млада Американка урадила, нити се његов одговор у било каквом смислу односио на њу.
То, међутим, није спречило поменутог Барагону, али и бројне друге познате личности и чувене медије, да погрешно пренесу Новакову изјаву и потпуно изобличе смисао онога што је српски тенисер рекао.
Барагона је био један од многих који су увидели грешку и покушали да је исправе, али је његова секундарна порука имала много мање „ритвитова“ него она раније објављена.
Штета је већ била начињена, а хаос је тек био у иницијалној фази.
Порука о лажној Новаковој изјави кренула је да се шири светлосном брзином, па су се јавиле и бројне познате личности.
Објаву је поделила и Сузан Сарадон, чувена америчка глумица, али је она била једна од оних који су се извинили и признали да су били жртва лажних вести.
То је био случај са већином, али не и свима, што је било довољно да лажи о Ђоковићу наставе да плутају интернетом.
Ивет Никол Браун, америчка глумица и водитељка, поделила је твит у којем је написан истинит цитат Ђоковића о неистинитој теми, а онда то упоредила са потезом који је Новак урадио два дана касније.
Наиме, Ђоковић је током меча за бронзу против Пабла Карењо-Бусте у једном наврату бацио рекет на трибине из беса, а недуго затим њиме ударио мрежу.
Овакви потези свакодневница тениса и иако српски тенисер никога није угрозио, те је само избацио фрустрације – на шта, како је много пута рекао, није поносан.
Она је, као и многи, истакла да је Новак „поповао“ Симон Бајлс, а онда подлегао под притиском само неколико дана касније.
И то не би био толики проблем да је Ивет Никол Браун признала грешку, извинила се и наставила са својим животом. Али, то није био случај, већ је уследило срамно понашање Американке.
„Сведочимо томе да неки мушкарац покушава да објасни жени (искоришћен измишљени тремин 'менсплејнинг' прим. аут) како је то носити се са притиском и фер-плејом. Зар не би требало да буде да радите оно о чему причате, је ли 'малиша'?“, написала је Ивет Никол Браун.
Прво што је урадила када су јој бројни пратиоци тениса указали на грешку је то да је кренула да им објашњава како сви они нису у праву, те им слала линкове на вести у којима пише да је Ђоковић говорио о Бајлс.
Штета је постајала све већа и већа јер у Србији мало познату Американку на Твитеру прати скоро 500.000 људи, али је због тога добијала све више одговора који су јој говорила да, просто и једноставно, шири лажни наратив.
То је није спречило да настави да вређа Ђоковића и његове навијаче, као што је урадила у иницијалном твиту, у којем је најбољег тенисера свих времена назвала – малишаном?!
Невероватна епизода Ивет Никол Браун наставила се тиме када је кренула да брише све коментаре на својој објави који су јој говорили да шири лажне вести, односно да се то што она мисли – није десило.
Зашто на Твитеру уопште постоји опција да избришете нешто што је неко други написао, иако у томе нема никаквих псовки и вређања, прича је за себе, али је Американка то максимално експлоатисала.
Ивет Никол Браун критиковала је Новака јер је Нину Стојановић, колегиницу са којом се изборио до борбе за бронзу у дублу, али са којом није изашао на терен због повреда, према њеном мишљењу „оставио на цедилу“.
„Он ни у једном тренутну није коментарисао Симон. Говорио је само о себи и јурењу рекорда. Одустао је од дубла јер је био повређен и јер је био под лековима. Није то урадио (разбио рекет) након што је изгубио, већ током меча. Разбијање рекета је нормалност у тенису“, гласио је један коментар који је успео да остане неизбрисан.
„То су само изговори“, одговорила је Американка, не одустајући од става поплочаног лажима.
Нина Стојановић и Новак Ђоковић - Sputnik Србија, 1920, 04.08.2021
Олимпијске игре у Токију
Нина о Новаковој одлуци: Само ја могу да знам... /фото/
Због ширења лажи десило се и нешто што се није десило у свету тениса, пошто су се огласили разни познати „трагачи за истином“.
„Политифект“ и „Сноупс“ били су само од неких „фект-чекера“ који су морали да реагују и објаве истраживање којим су дошли до једногласног става.
Изјава Новака Ђоковића извучена је из контекста и он није говорио о Симон Бајлс.
То, међутим, није утицало на људе као што су Ивет Никол Браун, који су наставили да прилагођавају ставове, али не одступају од ширења неистине.
„Ја не разумем Новака Ђоковића. Не разумем његову привилегију и његово детињасто понашање када не добије оно што жели. И ништа од тога није рекао о Симон Бајлс, је л'? Разумела сам“, написала је Ивет Никол Браун, када се таман мислило да је, можда, разумела да је погрешила.
Али...
„Да ли схватате да је то што то рекао о себи још горе по њега?“, додала је Американка и поново потпуно промашила поенту.
Још неко ко је решио да шири лажне вести био је Риди Давила, амерички певач и текстописац, али и „зависник од политике, шеф и љубитељ хране“, како наводи на свом Твитер профилу на којем га прати око 360.000 налога.
Тениски олош Новак Ђоковић је рекао да би Симон Бајлс требало да научи да се бори са притиском. А, када је изгубио меч, бацио је рекет у мрежу, разбио још један рекет, а онда прескочио дубл меч и тиме закључио свој излив беса.
То се дешава када се сусретну расизам, сексизам и лицемерје“, написао је Давила.
Давила је само још један пример познатих личности са широким аудиторијумом који не само да је ширио лажну вест о Новаку, већ га је и отворено вређао.
Поред тога је на ширење лажне вести решио и да „плување“ подебља новим лажима.
О лицемерју о којем је причао могло би се говорити да Новак стварно јесте говорио о Симон Бајлс. Али, није. И то је најмањи проблем.
Остаје потпуно нејасно на који начин би и неистинит угао Ђоковићеве изјаве имао икакве везе са сексизмом и расизмом.
Овакав начин изражавања овог музичара само додатно говори о све већем и већем проблему у Америци у којем се термини као што су сексизам и расизам користе без икаквог размишљања, како би се скупиле симпатије и лајкови на друштвеним мрежама.
Новак – Србин, белац и мушкарац – „критикује“ Бајлс – Американку, црнкињу и жену. То, јелте, одмах мора да значи да је сексиста и расиста.
Јапанска тенисерка Наоми Осака током Аустралијан опена 2020. - Sputnik Србија, 1920, 09.07.2021
„Новак Ђоковић, Мајкл Фелпс, Мишел Обама...“
Сума сумарум целе ове приче која ће скоро свакога разљутити је да је Новак Ђоковић урадио следеће.
Цитирао чувену Били Џин Кинг када је рекао „да је притисак привилегија“.
Говорио о свом сусрету са притиском и томе шта му се дешава ове године, не обазирући се на Симон Бајлс.
Рекетом љутито ударио мрежу и бацио исти на потпуно празне трибине, никога не угрозивши, што су потпуно нормалне и учестале ствари у свету тениса.
Одустао од микс дубла и борбе за бронзу након 24 сата пакла у Токију и неколико повреда због којих је играо под антибиотицима.
И то је то. Нема даље. То је цела истина. Није никога напао, није никога изневерио, није никога повредио.
Није ни никога убио, иако би се површним прегледањем друштвених мрежа стекао баш такав утисак.
„Имаш супер храну, а не користиш зачине“: Герић за Спутњик о менталној припреми и Ђоковићевом инату
Стручњаци за Спутњик: Ђоковић је ГОАТ
Ђоковић открио циљ пројекта за будућност Србије: „Бићемо другачији од других“
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала