„Американци желе свађу“: Лавров открио узроке гасне кризе у Европи
12:52 08.10.2021 (Освежено: 13:55 29.09.2022)
© Sputnik / Екатерина Чеснокова / Уђи у базу фотографијаМинистар спољних послова Русије Сергеј Лавров
© Sputnik / Екатерина Чеснокова
/ Пратите нас
Сједињене Америчке Државе желе да отворено посвађају Русију и Европу око ситуације са гасом, рекао је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
„То Америка не крије, они отворено кажу да сарадња са Русијом противречи интересима енергетске безбедности Европе. Они желе да нас посвађају у тој сфери и смање нашу узајамну зависност“, рекао је Лавров, подсећајући да Европа 35 одсто зависи од руског гаса.
„Али и ми у значајној мери зависимо од оних који тај гас купују“, додао је министар, истакавши да Русија и ЕУ морају да избегну политизацију гасног питања.
Шта је разлог за гасну кризу
Како је додао, деловање Европске комисије и САД против „Северног тока 2“ један су од разлога актуелне гасне кризе у Европи.
„Не заборавимо да је, када су се градили 'Северни ток 1' и 'Северни ток 2', Европска комисија учинила све да ретроактивно прошири захтеве Трећег енергетског пакета на те гасоводе упркос званичном мишљењу правника из ЕУ да би тај гасовод требало да буде изузет из захтева Трећег пакета, јер су сва улагања завршена пре него што је одобрен Трећи енергетски пакет“, подсетио је руски дипломата.
Према његовом мишљењу, „то је био један од разлога што се користи само 50 одсто капацитета 'Северног тока 1', а тако ће бити и са капацитетом 'Северног тока 2'“.
Лавров је истакао да је један од разлога актуелне ситуације са гасом и огроман притисак Америке претходних година, између осталог на Немачку, коју су приморали да одустане од куповине руског гаса и да уместо тога гради терминале за амерички течни природни гас.
Данас, када су ти терминали у Немачкој и другим земљама направљени, а цене гаса скочиле, „сав течни природни гас отишао је у Азију и Латинску Америку“, констатовао је Лавров.
„Зар то није фактор који је утицао на данашњу ситуацију?“, упитао је министар.
Истовремено је подсетио да „Гаспром“ испуњава све своје обавезе према испорукама гаса у Европу.
„Спремни смо да помогнемо Европи да превазиђе ту кризу“, поручио је шеф руске дипломатије, истакавши да Европа мора признати да су неопходни реципрочни кораци са њене стране.
Још једном је истакао да су гасоводи „Северни ток 2“ и „Турски ток“ пројекти који су замишљени да побољшају енергетску безбедност Европе, те да у актуелној ситуацији са порастом цена горива у Европи Москва и Брисел морају тешње да сарађују.
Такође је предложио да би Русија и ЕУ могле да усагласе одређене механизме у случају ванредних ситуација у енергетском сектору.
„С обзиром на искуство актуелног кризног развоја ситуације и онога што се раније дешавало, вероватно је могуће усагласити механизме у случају ванредних ситуација, ако то буде поштено, на обострано корисној основи. Тада би постојале договорене опције у случају да температура одједном нагло опадне... За нас је ту реализација договора светиња“, рекао је Лавров.
У финансијама, опција је споразум између продавца и купца који даје купцу право, али не и обавезу да купи или прода одређено добро по договореној цени.
Свој коментар о томе због чега су европски потрошачи за енормне цене гаса одмах оптужили Путина у ауторској емисији „Мој поглед на Русију“ дала је Љубинка Милинчић: