https://sputnikportal.rs/20211026/skitsko-zlato--kakva-sudbina-ceka-krimsko-blago-1130994712.html
„Опасан преседан“: Ко отима кримско злато
„Опасан преседан“: Ко отима кримско злато
Sputnik Србија
Апелациони суд у Амстердаму пресудио је да је „Скитско злато“, око 2.000 артефаката из кримских музеја, власништво Украјине и да Музеј „Алард Пирсон“ у којем се колекција налази од 2014. године треба да је преда Кијеву на чување до „стабилизације ситуације на Криму“. Кримске власти не прихватају одлуку, истичу да је неправедна и да се њоме само прикрива чињеница о отимачини.
2021-10-26T13:14+0200
2021-10-26T13:14+0200
2022-08-07T17:38+0200
русија
русија
култура
крим
украјина
колекција
музеј
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/0a/1a/1130993085_0:0:2049:1153_1920x0_80_0_0_acc0b2ff1402e73240d1827a91205d0b.jpg
Према одлуци судије Паулине Хофмејер-Ритен, поменути предмети су „део културног наслеђа Украјине и треба да буду предати украјинској страни“.Из суда су накнадно саопоштили да нису разматрали питање припадности уметничких предмета већ само коме они треба да буду предати - Украјини или Криму.Такође је саопштено да се жалба на ову одлуку може поднети Врховном суду Холандије.Правни заступник руских музеја је рекао да ће предмети остати још минимум три месеца у холандском музеју јер је у томе временском року могуће подношење жалбе.Подсетимо, „Скитско злато“ је у ствари колекција од око 2.000 артефаката из четири кримска музеја који су позајмљени за изложбу амстердамском музеју „Алард Пирсон“ почетком фебруара 2014. године пре него што се Крим ујединио са Русијом.Августа 2014. музеј је одлучио да експонате не преда ни Украјини ни Криму док суд не донесе одлуку или док две стране не постигну договор.Окружни суд у Амстердаму је 14. децембра 2016. изашао са ставом да колекција треба да буде предата Кијеву према холандском закону о културном наслеђу, а Крим се након тога жалио на одлуку.У јулу 2019. донета је још једна одлука – да Конвенција УНЕСКО из 1970. године на коју се позивао Кијев није примењива на овај случај.Русија: Ствара се опасан преседанПоводом овог случаја огласио се и портпарол Кремља Дмитриј Песков који је рекао да се „Скитским златом“ бави Министарство културе Русије али да је то питање веома важно и за администрацију председника.„Тиме се баве наши правници и Министарство културе. Наравно, та тема је важна за све нас и да, пратимо је“, рекао је Песков на редовном брифингу за новинаре.Он, међутим, није коментарисао одлуку суда у Амстердаму.Лидер Крима Сергеј Аксјонов је изјавио да је злато пронађено на кримској земљи где се налазило стотинама година, да припада Кримљанима и да њима треба да буде враћено.Посланик кримског парламента Јуриј Гемпељ истиче да је колекција практично отета Кримљанима, али да ће пре или касније бити враћена.Руски сенатор Владимир Џабаров сматра да званична Москва треба да осмисли узвратне кораке и да мора се бори, док његов колега са Крима Сергеј Цеков истиче да је одлука политичка и да се она мора оспорити. Додаје да се тиме потврђује антируски курс на Западу.Сенатор са Крима Олга Ковитиди наглашава да се овим ствара опасан међународно-правни преседан и да злато не припада Украјини.Директор кримског Централног музеја „Таурида“ Андреј Маљгин истиче да се ради о грубом пренебрегавању права и интереса Кримљана.Шта кажу у КијевуУкрајински председник Владимир Зеленски изјавио је поводом одлуке суда да „Кијев увек враћа своје, да ће прво вратити своје злато а потом и Крим“.„Дугоочекивана победа Украјине у амстердамском суду! ‘Скитско злато’ ће бити враћено Украјини. Захвалан сам суду на праведном решењу, а тимовима Министарстава правде, спољних послова и културе за резултат. Увек враћамо своје. Прво ћемо вратити ‘Скитско злато’ а затим и Крим“, написао је Зеленски на Твитеру.
крим
украјина
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2021
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/0a/1a/1130993085_0:0:2049:1537_1920x0_80_0_0_cfa348747869eb640d1a04260c9c62dc.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
скитско злато, крим, уметнички предмети, колекција, суд, одлука, украјина, skitsko zlato, krim, umetnički predmeti, kolekcija, sud, odluka, ukrajina
скитско злато, крим, уметнички предмети, колекција, суд, одлука, украјина, skitsko zlato, krim, umetnički predmeti, kolekcija, sud, odluka, ukrajina
„Опасан преседан“: Ко отима кримско злато
13:14 26.10.2021 (Освежено: 17:38 07.08.2022) Апелациони суд у Амстердаму донео је одлуку да Музеј „Алард Пирсон“ треба да преда Кијеву „Скитско злато“, око 2.000 артефаката из кримских музеја, на чување до „стабилизације ситуације на Криму“. Крим не прихвата одлуку и спреман је за даљу борбу.
Према одлуци судије Паулине Хофмејер-Ритен, поменути предмети су „део културног наслеђа Украјине и треба да буду предати украјинској страни“.
Из суда су накнадно саопоштили да нису разматрали питање припадности уметничких предмета већ само коме они треба да буду предати - Украјини или Криму.
Такође је саопштено да се жалба на ову одлуку може поднети Врховном суду Холандије.
Правни заступник руских музеја је рекао да ће предмети остати још минимум три месеца у холандском музеју јер је у томе временском року могуће подношење жалбе.
Подсетимо, „Скитско злато“ је у ствари колекција од око 2.000 артефаката из четири кримска музеја који су позајмљени за изложбу амстердамском музеју „Алард Пирсон“ почетком фебруара 2014. године пре него што се Крим ујединио са Русијом.
Августа 2014. музеј је одлучио да експонате не преда ни Украјини ни Криму док суд не донесе одлуку или док две стране не постигну договор.
Окружни суд у Амстердаму је 14. децембра 2016. изашао са ставом да колекција треба да буде предата Кијеву према холандском закону о културном наслеђу, а Крим се након тога жалио на одлуку.
У јулу 2019. донета је још једна одлука – да Конвенција УНЕСКО из 1970. године на коју се позивао Кијев није примењива на овај случај.
Русија: Ствара се опасан преседан
Поводом овог случаја огласио се и портпарол Кремља Дмитриј Песков који је рекао да се „Скитским златом“ бави Министарство културе Русије али да је то питање веома важно и за администрацију председника.
„Тиме се баве наши правници и Министарство културе. Наравно, та тема је важна за све нас и да, пратимо је“, рекао је Песков на редовном брифингу за новинаре.
Он, међутим, није коментарисао одлуку суда у Амстердаму.
Лидер Крима Сергеј Аксјонов је изјавио да је злато пронађено на кримској земљи где се налазило стотинама година, да припада Кримљанима и да њима треба да буде враћено.
„Одлука суда у Амстердаму је неправедна и узнемирујућа а у суштини њоме се прикрива отимачина“, рекао је Аксјонов.
Посланик кримског парламента Јуриј Гемпељ истиче да је колекција практично отета Кримљанима, али да ће пре или касније бити враћена.
Руски сенатор Владимир Џабаров сматра да званична Москва треба да осмисли узвратне кораке и да мора се бори, док његов колега са Крима Сергеј Цеков истиче да је одлука политичка и да се она мора оспорити. Додаје да се тиме потврђује антируски курс на Западу.
Сенатор са Крима Олга Ковитиди наглашава да се овим ствара опасан међународно-правни преседан и да злато не припада Украјини.
Директор кримског Централног музеја „Таурида“ Андреј Маљгин истиче да се ради о грубом пренебрегавању права и интереса Кримљана.
Украјински председник Владимир Зеленски изјавио је поводом одлуке суда да „Кијев увек враћа своје, да ће прво вратити своје злато а потом и Крим“.
„Дугоочекивана победа Украјине у амстердамском суду! ‘Скитско злато’ ће бити враћено Украјини. Захвалан сам суду на праведном решењу, а тимовима Министарстава правде, спољних послова и културе за резултат. Увек враћамо своје. Прво ћемо вратити ‘Скитско злато’ а затим и Крим“, написао је Зеленски на Твитеру.