Ахтисаријев човек стигао у Приштину с посебном мисијом
© AP Photo / Visar KryeziuЗаставе САД и Косова
© AP Photo / Visar Kryeziu
Пратите нас
Нови амерички амбасадор у Приштини Џеф Ховенијер, некадашњи сарадник Мартија Ахтисарија, могао би да врати на „фабричка подешавања“ Аљбина Куртија уколико овај не буде показао вољу за сарадњу и да се дијалог између Београд и Приштине настави, верује Владимир Маринковић, посланик у Скупштини Србије и председник Клуба српско-америчког пријатељства.
Џеф Ховенијер, који данас преузима ту дужност, био је у тиму Мартија Ахтисарија, у тиму Уједињених нација на КИМ, и један је од тзв. седморице величанствених које је амерички председник Џозеф Бајден изабрао као кључне номинације, али и један од оних који треба да „промене слику Балкана“, поред Метјуа Палмера, Кристофера Хила и Габријела Ескобара.
Шта је мисија новог амбасадора САД у Приштини
Владимир Маринковић, народни посланик у Скупштини Србије и председник Клуба српско-америчког пријатељства, каже да је за именовање Ховенијера на амбасадорско место гласало и 12 републиканаца у Сенату што нам, како каже, даје наду да ће његово именовање можда вратити Приштину на пут дијалога.
„Американци сада у овом мандату шаљу људе који добро познају овај регион. У прилог томе говори и именовање Кристофера Хила кога очекујемо у Београду и за кога тек треба да видимо како ће се понашати. И Хил и Ховенијер су део те њихове „дубоке државе“ и спадају међу људе који су цео живот и каријеру провели на неком кризном подручју а у Стејт департменту су везани углавном за администрацију Демократске странке,“ напомиње Маринковић.
Хил и Ховенијер ће бити тим
Маринковић истиче да Ховенијерово именовање на Косово иде руку под руку са доласком Хила у Београд али верује да ће његова улога бити да Приштину натера на сарадњу.
„Не треба да очекујемо неки тврд став али Хил и Ховенијер ће сасвим сигурно бити координисани и тај двојац ће покушати да диктира нека решења када је у питању дијалог Београда и Приштине. То не мора да значи да ће они унапред према Београду да буду резервисани и да нас излажу притисцима него ће можда и они имати много прагматичнији став и следити политику где се акценат ставља на економију, укључујући иницијативу Отворени Балкан. С обзиром да се нису либили ни да критикују Приштину, а и да у неким случајевима не издају визу њиховим политичарима као што је Рамуш Харадинај па и сам Аљбин Курти који најављује одлазак у Америку па никако да оде већ месецима, верујем да ће његова политика бити усмерена на неконструктивност Приштине и њено одсуство воље и жеље да се дође до неких решења,“ каже Маринковић.
Притиснуће Кутија
Он верује и да ће Ховенијер пажњу усмерити на то да се на Косову и Метохији дође до бар минимума консензуса када је у питању заштита културног наслеђа Срба и безбедност.
„Они ће очигледно, како Ховенијер тако и Хил који су „тешкаши“ у спољној политици, искористити свој утицај на Приштину,“ напомиње наш саговорник, додајући да се Приштина понаша некооперативно.
Today I welcomed Ambassador-designate Jeff Hovenier to Pristina. It has been an honor to serve as Chargé d'Affaires for the past several months. Continue to follow @UsAmbKosovo for updates on Ambassador Hovenier’s first weeks, including his credentialing ceremony tomorrow. pic.twitter.com/HUlx0koVRP
— Ambassador Jeff Hovenier (@USAmbKosovo) January 9, 2022
Приштина је такође показала да не може да води своје тзв. институције, напомиње Маринковић, посебно са Вјосом Османи и Аљбином Куртијем на челу.
„Ховенијер мислим да може да их натера да седну за преговарачки сто и да размотри неке ствари које су неупитне као што је економија, одустајање од политике реципроцитета и упадање сваког месеца са специјалним јединицама у српске средине и малтретирање грађана,“ каже он.
Одликовао га Хашим Тачи
Ховенијер је иначе служио у америчким мисијама у Хрватској, Грчкој, Панами, Парагвају и Перуу, у Организацији за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) и у особљу специјалног изасланика УН за статус Косова.
Његови задаци у Вашингтону укључују послове везане за Централну и Југоисточну Европу у Савету за националну безбедност и у Бироу Стејт департмента за европске и евро-азијске послове који је одговоран за питања НАТО и Централне Европе. Био је у америчком изасланству током мировних разговора 1999. године.
Jeff will be a great representative of the United States. https://t.co/O67Lp1lDVZ
— Richard Grenell (@RichardGrenell) December 30, 2021
Пре именовања за амбасадора у Приштини Ховенијер је радио као заменик шефа мисије у Амбасади САД у Анкари. Служио је и у Немачкој, Србији и Црној Гори. Добио је бројне награде, а Хашим Тачи га је одликовао председничком јубиларном медаљом поводом десете годишњице тзв. независног Косова.
Магистрирао је на Универзитету Џорџтаун и дипломирао на Универзитету Бригам Јанг. Говори немачки, грчки, хрватски и шпански.
Именовање Ховенијера поздравио је и некадашњи специјални амерички изасланик за преговоре Београда и Приштине Ричард Гренел, који је изразио уверење да ће „он бити сјајан представник САД“.