Да жене буду поносне у сукњама: Руски и српски васкуларни хирурзи унапређују лечење
© AFP 2023 / JONAS ROOSENSЖене у сукњама
© AFP 2023 / JONAS ROOSENS
Пратите нас
Петнаест васкуларних хирурга и директора здравствених установа из Русије учествовало је на конгресу у области васкуларне естетике „Интернешенал воркшоп“ у Београду, где су разменили знања и искуства да би унапредили лечење у тој сфери. У раду их, кажу, испуњава захвалност пацијената, посебно жена које после третмана опет могу поносно да носе сукње.
Други по реду престижни догађај уобласти ласерског лечења проширених вена и капилара организован је у недељу и понедељак у Европском тренинг центру за венску естетику, а присуствовали су му и лекари из Kазахстана, Бугарске и Словачке.
Руски хирурзи у Србији
Тим поводом је у понедељак одржана конференција за новинаре у престоничком Медија центру, на којој су говорили др Олег Иванов из Kлинике модерне флебологије и клиничке ултразвучне дијагностике у Русији, проф. др Дмитриј Алекин, власник „Kлинике професора Алекина“ у Русији, др Kасуо Мијаке, главни едукатор и изумитељ ласерске „Клакс“ (ЦЛаЦС) технике из Бразила, хирург и оснивач Центра др Петар Драгић и државни секретар Министарства здравља Србије др Мирсад Ђерлек.
Алекин је истакао да успех у медицини одређују знање и учитељи, те да је веома значајно што су се у Србији окупиле искусне колеге с којима је разменио сазнања. Он је додао да му највећу захвалност у раду представља задовољство пацијената, поготово жена, које после лечења поново могу да поносно носе сукње изнад колена.
„Много сам чуо о својим пријатељима и колегама. Прочитао сам много њихових публикација о наведеном проблему. Изузетно ми је драго што смо се коначно упознали. Надам се да ћемо постати пријатељи и да ће нам Србија увек понудити гостопримство. Ваша земља и људи су нам се много свидели. Мислим да се обука одвијала на врхунском нивоу“, казао је он.
© Sputnik / Стефан ЂурићРуске хирурге у раду највише испуњава захвалност пацијената.
Руске хирурге у раду највише испуњава захвалност пацијената.
© Sputnik / Стефан Ђурић
Иванов, који је први пут учествовао на таквом догађају у Србији, рекао је да је конгрес сјајна прилика да стручњаци из те области прошире своје знање и подигну ниво лечења пацијената у Русији. Он сматра да је Србија једино место на свету у ком тај догађај може да се одржи, јер га је на почетку каријере инспирисао управо др Драгић.
„Већ неколико година користимо исту технологију и радимо исте ствари, али када учите од врхунских експерата, онда подижете ниво свог знања врло високо. Наш циљ је да унапредимо квалитет живота наших пацијената, а резултат ове едукације биће боље лечење, па ће они бити на највећем добитку. Србија ме подсећа на моју земљу. Атмосфера и људи су врло топли. Не осећам да сам у страној земљи, већ као да сам код куће“, предочио је он.
© Sputnik / Стефан ЂурићМијакеу је то био други пут да едукује стручњаке о ласерској техници „Клакс“ ван Бразила, а четврти да предаје у Србији.
Мијакеу је то био други пут да едукује стручњаке о ласерској техници „Клакс“ ван Бразила, а четврти да предаје у Србији.
© Sputnik / Стефан Ђурић
Мијаке је за „Спутњик“ казао да му је то други пут да едукује стручњаке о ласерској техници „Клакс“ ван Бразила, а четврти да предаје у Србији.
„У свету је тренд да се лечење ситних вена у ногама обавља помоћу моје технике, која је испред свог времена. У Русији има много поштовалаца. Задовољство ми је да поделим знање и помогнем људима. Често се пацијенти стиде својих ногу, покушавају да се лече, али безуспешно. Наш циљ је да они имају асиптоматичне и лепе ноге, а идеја овог окупљања је да побољшамо квалитет живота наших пацијената и безбедност лечења и резултата“, рекао је Мијаке.
Одлична сарадња с руским стручњацима
Драгић је истакао да је руска медицина међу најбољим на свету и да је сарадња с руским колегама савршена, као и да му је част што су најбољи светски хирурзи и лекари дошли у Београд да предају и усавршавају се на обукама.
„Ту стварно постоји жица код руских колега, стварно су спремни да деле знање. Све што се деси на нашем конгресу је већ сутра, прекосутра на друштвеним мрежама и сви лекари међусобно учествују у томе да размене знање. Несебични су по том питању, жедни су знања. Тежи период који је за нама је можда и довео до тога да се боримо за та знања. Инструменте и апаратуру можете да купите, али знање тешко“, казао је он.
© Sputnik / Стефан ЂурићЂерлек и Драгић истакли су да Србија има одличну сарадњу с Русијом у области медицине.
Ђерлек и Драгић истакли су да Србија има одличну сарадњу с Русијом у области медицине.
© Sputnik / Стефан Ђурић
Ђерлек је рекао да му је драго што се у Србији коначно бавимо стварима које немају везе с вирусом корона, посебно зато што више од 95 одсто пацијената не пате од ковида 19, као и због тога што је тако велики број стручњака дошао у Србију и што имамо прилику да угостимо експерте из Бразила и Русије, с којима имамо одличну сарадњу.
„Ово је доказ да имамо не само одличну сарадњу у медицини, већ и да две братске земље имају сарадњу у свим областима па и тој, као и да се билатерални односи између две земље гаје. Размена искуства највише ће допринети нашим пацијентима“, напоменуо је он.