https://sputnikportal.rs/20220212/dodik-za-republiku-srpsku--ne-postoji-zakon-o-zabrani-negiranja-genocida-1134289421.html
Додик: За Републику Српску не постоји закон о забрани негирања геноцида
Додик: За Републику Српску не постоји закон о забрани негирања геноцида
Sputnik Србија
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик истакао је да за Републику Српску не постоји "закон о забрани негирања геноцида", који је наметнуо бивши високи... 12.02.2022, Sputnik Србија
2022-02-12T19:25+0100
2022-02-12T19:25+0100
2022-02-12T19:25+0100
регион
регион – политика
регион
политика
република српска (рс)
милорад додик
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/0c/07/1132258727_0:101:3073:1831_1920x0_80_0_0_97a26eeae4c65a54e919e7f59d5ff3a1.jpg
Додик је новинарима рекао да није добио позив на саслушање због кршења овог закона, те да се неће одазвати уколико га добије, пренеле су бањалучке "Независне новине".Он је напоменуо да је идеја била да се кроз причу о забрани негирања геноцида отвори широко поље за политичку дисквалификацију Републике Српске и српског народа, у смислу да је то "геноцидни народ и геноцидна творевина".Додик је навео и да је Република Српска свој однос према наметнутом Инцковом закону одредила кроз закључке Народне скупштине Српске и одлуком да се на заједничком нивоу учествује само када су на дневном реду питања од интереса за Српску."То поштујемо, што смо и показали на прошлој седници Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ, где смо гласали за развојне пројекте Српске, а нисмо оштетили ни Федерацију БиХ, јер је био један пројекат из тог ентитета. Сва друга питања нису добила нашу подршку", истакао је Додик.Он је оценио апсурдном ситуацију у којој међународна заједница напада власт у Српској јер остаје доследна одлукама и не учествује у ради институција на БиХ нивоу, док опозиција из Српске говори да су закључци прекршени.Он је потврдио да ће бити подржани сви развојни пројекти, док решавање политичких питања искључиво зависи од тога када ће бити склоњена из правног промета "брљотина задњег високог представника"."После њега нема високог представника у БиХ, јер овај који се сад тако представља није именован на ту функцију како је предвиђено", рекао је Додик.Он је свима који високог представника позивају на деловање поручио да Република Српска неће поштовати његове одлуке."Шта може да уради? Да забрани политички рад Милораду Додику и да каже да ме искључује из Председништва? Ето, нека ураде ако мисле да им то решава проблем. Мислим да не решава, јер проблем није Милорад Додик. Проблем је њихова илузија да могу да подвалама урушавају наше институције", сматра Додик.
република српска (рс)
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/0c/07/1132258727_0:0:2729:2047_1920x0_80_0_0_e48c8f351f0ed42d16765384e55458a3.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
регион – политика, регион, политика, република српска (рс), милорад додик
регион – политика, регион, политика, република српска (рс), милорад додик
Додик: За Републику Српску не постоји закон о забрани негирања геноцида
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик истакао је да за Републику Српску не постоји "закон о забрани негирања геноцида", који је наметнуо бивши високи представник у БиХ Валентин Инцко и да ће републичке институције заштити сваког против кога буду покренуте истраге и процедуре у том смислу.
Додик је новинарима рекао да није добио позив на саслушање због кршења овог закона, те да се неће одазвати уколико га добије,
пренеле су бањалучке "Независне новине".
"У Српској тај закон не важи и не примењује се. Тако је одлучила Народна скупштина и то нико не може да поништи, па ни Кристијан Шмит, високи представник којег Република Српска не признаје. Он је индивидуално лице. Ако то уради, тужићемо га на све стране света", казао је Додик.
Он је напоменуо да је идеја била да се кроз причу о забрани негирања геноцида отвори широко поље за политичку дисквалификацију Републике Српске и српског народа, у смислу да је то "геноцидни народ и геноцидна творевина".
"И да се једног дана кроз медијску пропаганду дође до ситуације да треба укинути Српску, јер не може да постоји нешто што је геноцидно. Ако имају поштену намеру, а не ту, онда ће прихватити онај закон који смо ми предложили, а то ће бити тест и нашег даљег учешћа у раду у заједничким институцијама", рекао је српски члан Председништва БиХ.
Додик је навео и да је Република Српска свој однос према наметнутом Инцковом закону одредила кроз закључке Народне скупштине Српске и одлуком да се на заједничком нивоу учествује само када су на дневном реду питања од интереса за Српску.
"То поштујемо, што смо и показали на прошлој седници Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ, где смо гласали за развојне пројекте Српске, а нисмо оштетили ни Федерацију БиХ, јер је био један пројекат из тог ентитета. Сва друга питања нису добила нашу подршку", истакао је Додик.
Он је оценио апсурдном ситуацију у којој међународна заједница напада власт у Српској јер остаје доследна одлукама и не учествује у ради институција на БиХ нивоу, док опозиција из Српске говори да су закључци прекршени.
"Коме је ту веровати? Ко лаже? Да ли ови из опозиције или они тамо? Једино се ми понашамо доследно у том погледу и наставићемо тако", нагласио је Додик.
Он је потврдио да ће бити подржани сви развојни пројекти, док решавање политичких питања искључиво зависи од тога када ће бити склоњена из правног промета "брљотина задњег високог представника".
"После њега нема високог представника у БиХ, јер овај који се сад тако представља није именован на ту функцију како је предвиђено", рекао је Додик.
Он је свима који високог представника позивају на деловање поручио да Република Српска неће поштовати његове одлуке.
"Шта може да уради? Да забрани политички рад Милораду Додику и да каже да ме искључује из Председништва? Ето, нека ураде ако мисле да им то решава проблем. Мислим да не решава, јер проблем није Милорад Додик. Проблем је њихова илузија да могу да подвалама урушавају наше институције", сматра Додик.
Све о политичким дешавањима у Србији и региону