Империја моћног Руса којој је Британија после две деценије стала на пут
21:27 03.03.2022 (Освежено: 21:41 03.03.2022)
© AP Photo / Matt DunhamРоман Абрамович: Иако губи милијарде долара због кирзе изазване вирусом корона, и даље остаје племенитог срца.
© AP Photo / Matt Dunham
Пратите нас
Роман Абрамович креирао је империју током 19 година проведених на челу Челсија. Руски милијардер уложио је око 2,5 милијарди евра и клуб је под његовом командом освојио 21 велики трофеј, али протеривање Абрамовича из Велике Британије због ситуације у Украјини проузроковало је да огласи продају клуба.
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, који нико не може да угаси, а све видео садржаје на платформи „Одисејa“ (odysee.com).
На тај начин биће окончана Романова ера на Стамфорд бриџу у клубу који је подигао до највиших врхова света, а растанак нема везе са фудбалом, јер је по дробром старом обичају, политика дубоко зарила прсте у спорт!
There will never be another club owner like Roman Abramovic in football history #Chelsea pic.twitter.com/dYb68uURrp
— joram jose (@JoramJose3) March 2, 2022
Након што су му Британци забранили да крочи на Острво, а медији почели да спекулишу да ће продати клуб, Абрамович је осетио потребу да се огласи и буде транспарентан.
„Као што сам још раније рекао, увек сам доносио одлуке које су у најбољем интересу клуба. Желео бих да се позабавим спекулацијама медија претходних дана везано за мене и Челси и продају клуба. У тренутној ситуацији, донео сам одлуку да продам Челси, јер сматрам да је то најбоље за клуб, навијаче, запослене, као и спонзоре и партнере клуба. Продаја неће бити брза, већ ће уследити прописани процес. Нећу тражити отплату било каквих кредита. За мене се ту никада није радило о послу или о новцу, већ искључиво о страсти према фудбалу и клубу. Будите свесни да је ово била невероватно тешка одлука за мене и да ме боли што се растајем од клуба на овај начин. Ипак, надам се да ћу моћи да посетим Стамфорд бриџ последњи пут и да се лично поздравим са свима“, гласило је Романово саопштење.
И Срби су и те како били део Абрамовичевог газдовања и покоравања фудбалске планете. Почев од Матеје Кежмана, који је стигао с ореолом најбољег стрелца Ередивизије у Лондон 2004. године, када је екипу преузео и почео „коцкице“ да саставља Жозе Мурињо, преко Бранислава Ивановића до Немање Матића.
Бранислав Ивановић, рекордер по броју мечева за српски нацинални тим и некадашњи капитен Челсија, имао је ту част и привилегију да подигне трофеј Лиге шампиона и Лиге Европе у чувеном плавом дресу, док је све то поносно из ложе пратио Роман Абрамович.
Чврст руска рука изградила је империју, Челси је досегнуо светске висине и управо је последњи велики трофеј освојен у Абу Дабију, где су Енглези први пут постали светски клупски прваци, тријумфом после продужетака над Палмеирасом (2:1).
Али, вратимо се на почетак ове приче којој су Британци стали на пут и која траје пуних 19 година, а њу је уткан чак 21 трофеј.
19 Years in charge 21 Trophies. Every Major Trophy Won.
— Rayzer (@Rayzer90615701) March 2, 2022
If this is the end, Thank you Roman Abramovic 💙, You'll be in Chelsea Heart forever.💙🔵. pic.twitter.com/fALqKIADXv
Руски милијардер стигао је на Острво и преузео Челси за „тричавих“ 160 милиона евра у јуну, давне 2003. године, у време када је клуб водио Италијан Клаудио Ранијери.
Већ наредне сезоне доведено је у рекордном року 13 нових фудбалера, међу којима су Ернан Креспо, Адријан Муту, Хуан Себастијан Верон и Џо Кол. Челси није успео да дође до титуле, али је завршио као други на табели, иза Арсенала и чувене генерације "непобедивих", док је полуфинале Лиге шамиона био крајњи домет на евросцени.
Ипак, помак је био очигледан у игри, као и у резултатима који су једино мерило у модерном фудбалу, па је Ранијери добио отказ. Абрамович није желео превише да експреиментише, определио се за проверену варијанту, најскупљу. Није питао колико кошта и довео је у том тренутку, вероватно, најатрактивнијег тренера који је са Портом освојио Лигу шампиона, а реч је наравно о Жозеу Мурињу.
Португалац је већ у својој првој сезони на Стамфорду донео титулу, која се чекала још од сезоне 1955/56, а Матеја Кежман је био део шампионског тима. Одиграо је 40 утакмица у свим такмичењима и постигао је седам голова. Кежман је у Лондон стигао управо на инсистирање Жозеа Муриња за суму од 5,3 милиона фунти из ПСВ из Ајндховена и задужио је број девет на леђима који је носио Џими Флој Хаселбајнк, пре него је отишао у Мидлзбро.
Ипак, Кежман се није предуго задржао у плавом дресу и у Премијер лиги, већ је каријеру наставио у Атлетику из Мадрида 2006. године. Али, већ 2008. године у Лондон је стигао Бранислав Ивановић који се профилисао уз Џона Терија као стуб одбране. Освојио је готово све што се освојити може са Челсијем.
On this day in 2008, Chelsea signed Branislav Ivanovic for £9m. The rest is history...
— LDN (@LDNFootbalI) January 16, 2021
377 appearances
34 goals
34 assists
3x Premier League titles
3x FA Cup’s
1x UEFA Champions League
1x UEFA Europa League
Chelsea legend. pic.twitter.com/Oi6dSvBbJg
Ивановић је у периоду од 2008. до 2017. године био је на терену Романов човек од поверења и неко ко иде главом где многи не смеју ногом.
Под командом привременог тренера Роберта ди Матеа Челси је испуних циљ свих циљева и домогао се трофеја Лиге шампиона 2012. године. Годину дана касније освојена је и Лига Европе, а Бане Ивановић био је неизоставан део лондонске машинерије у који је новац „убризгавао“ руски милијардер.
Happy birthday, Chelsea hero Branislav Ivanović! 🥳
— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) February 22, 2022
How far will his former side go in the UCL?#UCL pic.twitter.com/akNhjVMCtc
Абрамович је током 19 сезона као власник Челсија уложио скоро 2,5 милијарде евра када су у питању трансфери. Променио је 15 менаџера, а клуб је у Премијер лиги освојио 1.449 бодова.
Двадесет и један највећи трофеј, међу којима су пет титула Премијер лиге, две Лиге шампиона, пет ФА Купова, три Лига купа, две Лиге Европе, два Комјунити шилда, УЕФА Суперкуп и ФИФА Светско клупско првенство.
Навијачи су под владавином Романа Абрамовича могли да уживају у најуспешнијем периоду и историји лондонског клуба, где је освојено све што се освојити може и нови власник имаће тежак задатак да настави са идентичном политком вођења клуба.
Један од главних кандидата за куповину клуба од Романа је швајцарски милијардер Хансјорг Вајс који се лично потврдио да је заинтересован за постизање договора.
„Абрамович покушава да прода све своје виле у Енглеској и такође жели да се што је пре могуће ослободи Челсија. Ја и још три особе добили смо понуду у уторак од Челсија да откупимо клуб од Романа. Морам да сачекам четири до пет дана, Абрамович тренутно тражи превише“, изјавио је Вајс, чије је речи пренео Скај спорт.
Кад год и за колико год да Челси буде продат и да Рус више не буде на челу клуба, у историји фудбала остаће упамћено да је Роман написао историју у „колевци фудбала“ и да је због нечега што апсолутно нема везе са фудбалом морао да оконча авантуру која је трајала безмало две деценије и која је пробудила успаваног „лондонског лава“ под чијом шапом су завршили сви највећи трофеји.