Узорак са Месеца пола века је био запечаћен, сада ће коначно бити отворен

© Sputnik / Александр Кряжев
/ Овог месеца истраживачи свемирске агенције НАСА коначно отварају контејнер са узорком месечевог тла који је прикупио астронаут мисије „Аполо 17“ пре 50 година.

ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СВЕ ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
У вакуумски затвореном контејнеру, чији је садржај прикупљен у децембру 1972. године, налази се камење и тло из наслага клизишта у долини Таурус-Литров на Месецу и, ако научници имају среће, може да садржи и неке трагове лунарног гаса, наводи агенција у саопштењу.
Зашто сада отварати узорак стар 50 година? Јер је чак и тада Аполо тим је знао да ће наука и технологија наставити да напредују далеко изнад онога што је било могуће 1970-их, чак и ако престану лунарне мисије са људском посадом. „Аполо 17“ је, иначе, био последњи пут када су људи крочили на Месец, пише портал „Лајвсајенс“.
Наравно, научници су били у праву. Сада су истраживачи започели вишенедељни процес лаганог пробијања запечаћене цеви од 1,5 са 14 инча (4 са 35 центиметара) користећи уређај који научници Европске свемирске агенције (ЕСА) називају „отварач за конзерве за Аполо“, дизајниран за само ову сврху.
50 years later, @NASA is opening one of the last sealed Apollo samples from the Moon. With improved technology, we will be able to learn more about the lunar surface and prepare for our return: https://t.co/nDR1ZZwDfw pic.twitter.com/viFtfj2zbj
— NASA 360 (@NASA360) March 6, 2022
Када су астронаути сакупили узорак са површине Месеца 1972. године, дно контејнера је било изузетно хладно, наводи НАСА, што вероватно значи да узорак садржи испарљиве супстанце - супстанце попут воденог леда и угљен-диоксида које би испариле на нормалним температурама.
Ако истраживачи могу да издвоје ове гасове из узорка, онда могу да их проучавају савременом опремом за спектрометрију масе, односно алатима за мерење и анализу појединачних молекула. Ово би могло да пружи истраживачима увид у геолошку историју Месеца.
„Свака гасна компонента која се анализира може помоћи да се исприча другачији део приче о пореклу и еволуцији испарљивих материја на Месецу и унутар раног Сунчевог система“, каже научница ЕСА Франческа Мекдоналд, вођа научног тимана заједничком пројекту са НАСА-ом, наводи се у саопштењу.
Анализа ће такође помоћи у припреми астронаута за предстојеће мисије „Артемис“, које ће вратити људе на Месец први пут од „Апола 17“, наводи НАСА.
Астронаути Артемиса планирају да слете на лунарни Јужни пол, где ће прикупити запечаћене узорке хладног лунарног тла који ће, надамо се, још више унапредити научно разумевање еволуције Месеца.