Лавров: Русија је била спремна на савезничке односе са Западом
13:31 19.03.2022 (Освежено: 14:05 19.03.2022)
© Sputnik / Наталија Селиверстова
/ Пратите нас
Русија је била спремна да сарађује са Западом чак и у савезничком формату, али, нажалост, то није успело, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
„Од када је председник Путин дошао на власт, од почетка 2000-их година, били смо отворени према Западу, били смо спремни да сарађујемо у различитим форматима, чак и у облицима за које је председник рекао да су блиски савезничким. Нажалост, није успело“, оценио је Лавров.
Он је истакао да то није успело ни у односима Русије и НАТО-а, иако је Москва предлагала да се склопе равноправни споразуми.
Како је истакао, Русија неће износити иницијативе за побољшање односа са Западом: Видећемо како ће сами изаћи из ћорсокака у који су сами себе сатерали.
„Наравно, ми смо и даље отворени за сарадњу са свим земљама, укључујући западне. Иако у условима, када се Запад овако понео, не планирамо да иступамо са неким иницијативама. Видећемо како ће се сами извући из тог ћорсокака у који су сами себе сатерали“, констатовао је шеф руске дипломатије.
Такође је нагласио да већина земаља у свету није увела санкције против Русије.
Како је рекао, Американци сада „трљају руке“, јер је на Генералној скупштини УН против Русије гласала 141 земља.
„Али од тих 140 и нешто земаља које су гласале по америчком налогу, нико, осим Запада, није увео санкције. Велика већина земаља у свету не уводи никакве санкције Русији“, прецизирао је Лавров.
Специјална операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ.
Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“, да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.