Одлука о бомбардовању тадашње СРЈ донета је, први пут у историји, без одобрења Савета безбедности УН, а наредбу је тадашњем команданту савезничких снага, америчком генералу Веслију Кларку, издао генерални секретар НАТО-а Хавијер Солана.
Пратите нас
Ваздушни напади НАТО снага на Србију, односно тадашњу СРЈ, почели су на данашњи дан пре 23 године. За 78 дана погинуло је између 1.200 и 2.500 људи. У Краљеву, на Тргу српских ратника, у току је обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији.
22:47 24.03.2022
22:09 24.03.2022
„Да се никад не заборави“: У Бечу помен жртвама НАТО агресије
Помен жртвама НАТО агресије на СР Југославију 1999. године под називом „Да се никад не заборави“, одржан је на Штефансплацу у центру Беча.
Као и сваке године, помен је организовао Српско-аустријски покрет солидарности, а окупљени су упалили свеће за све жртве и минутом ћутања одали пошту страдалима.
© Tanjug / ZORAN MIRKOVIC
Окупљенима су се обратили председник Српско-аустријског покрета солидарности Лазар Билановић, као и бројни пријатељи Србије из Аустрије, међу којима и историчар Ханес Хофбауер.
21:37 24.03.2022
21:20 24.03.2022
21:14 24.03.2022
Вучић поручио агресорима: Ућутите бар тај један једини дан и не вређајте наше жртве
Председник Србије Александар Вучић је рекао да више никада нећемо да кријемо да је НАТО бомбардовање СРЈ била агресија на суверену државу.
"Кад се сете тога, видите да то није била грешка, видите да су то планирали и да су задовољни тиме што су урадили. Наша молба је да бар један дан, 24. март жалимо своје жртве. Ућутите бар тај један једини дан. Не вређајте наше жртве. Поштујте наше жртве", поручио је Вучић.
Каже да је наша обавеза да гајимо културу сећања и да је више од њега за то заслужан Додик.
21:08 24.03.2022
21:01 24.03.2022
20:50 24.03.2022
Патријарх Порфирије:19 држава НАТО учествовало у каиновском злочину
Патријарх СПЦ Порфирије поручио је у Краљеву, на обележавању Дана сећања на страдале у НАТО агресији, да је тај напад био организовано античовештво почињено према српском народу 1999. године, као и да је непобитно да је 19 држава НАТО учествовало у злочину.
Патријарх српски је рекао да је свако убиство било где у свету трагедија, срамота и пораз читавог људског рода.
"Чињеница је непобитно да је тада 19 држава учестовало у ''каиновоском'' злочину, бомбардовању и разарању нашег народа и земље, праћено медијским фабрикама и трговањима истинама лажима, пласирањем клевета о нама, нашој цркви и нашем народу. Тада смо били суочени са бескрупулозним злом, са силом која ни тада, као ни било када, није узимала у обзир право и правду", нагласио је патријарх.
Како је рекао, једини критеријум за то су били моћ и сила.
"Зато се молимо за нашу браћу и сестре пострадале у НАТО агресији, као и за све који и данас страдају било где, молимо се за мир у свету. Молимо се данас посебно за престанак сукоба у Украјини, за мир на Блиском истоку, Африци и свуда. Да сви разумеју да смо међусобно сви повезани и једни другима потребни. Сви људи су браћа и сви људи су наш браћа", поручио је Порфирије.
20:27 24.03.2022
На почетку обележавања Дана сећања на страдале у НАТО парастос погинулима служио је патријарх српски Порфирије, који је потом одржао беседу.
„Молимо се за све људе на планети и за оне који нас прогоне, јер сви људи су наша браћа“, рекао је патријарх Порфирије.
Патријарх је позвао на мир и апеловао на све да се посвете међусобном праштању.
Обележавању присуствује државни врх Србије, као и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик и председник Републике Српске Жељка Цвијановић.
20:01 24.03.2022
19:49 24.03.2022
Подсећамо вас на Спутњиков серијал награђиваних филмова поводом 20. годишњице од НАТО бомбардовања СРЈ
19:04 24.03.2022
18:19 24.03.2022
Генерал Мојсиловић положио венац на спомен-обележје погинулим припадницима РВ и ПВО Војске Југославије
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић учествовао је у комеморативној свечаности код зграде Команде Ратног ваздухопловства и ПВО у Земуну поводом обележавања Дана сећања на страдале у НАТО агресији.
Генерал Мојсиловић је, у пратњи начелника Оперативне управе (Ј-3) Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковника Желимира Глишовића и начелника штаба Команде Ратног ваздухопловства и ПВО пуковника Гордана Павловића, положио венац крај спомен-обележја погинулим припадницима Ратног ваздухопловства и ПВО Војске Југославије.
Венце су положили и командант Ратног ваздухопловства и ПВО генерал-потпуковник Душко Жарковић, делегација ранијих команданата овог оперативног састава, као и представници органа локалне самоуправе, образовних установа и ветеранских удружења.
18:16 24.03.2022
Посланици ДФ-а положили венце жртвама агресије НАТО у Мурину
Посланици Демократског фронта положили су венце у Мурину на споменик жртвама НАТО агресије 1999. године.
Они су се поклонили невиним жртвама, страдалим у бомбардовању моста у овом малом месту на северу Црне Горе.
У делегацији ДФ-а били су посланици Јелена Божовић, Јован Вучуровић, Милун Зоговић, Драган Бојовић, Дејан Ђуровић као и носилац листе коалиције „За будућност Берана“ Вуко Тодоровић.
18:02 24.03.2022
Јоаникије: Наша обавеза да запишемо сва имена пострадалих из Црне Горе у борби за Косово и Метохију
Митрополит црногорско-приморски Јоаникије служио је у Цетињском манастиру парастос жртвама поводом 23. годишњице агресије НАТО на Србију и Црну Гору и поручио да је „наша обавеза да запишемо сва имена пострадалих из Црне Горе у борби за Косово и Метохију“.
Почетак НАТО агресије на тадашњу СРЈ, 24. март, Јоаникије је назвао је страшним датумом у новијој историји који, како је оценио, по много чему подсећа на 6. април 1941.
„Ми овде у Црној Гори најчешће помињемо жртве из Мурине, јер смо видели то згариште нашим очима и знамо те породице. Данас та деца која су пострадала на Мурину: Мирослав, Оливера и Јулија, већ би били родитељи, да је Бог дао већ би њихова деца ишла у школу. То троје деце и троје одраслих са Мурине уписани су међу невине христолике жртве и прибројали се оним жртвама, оној деци, старцима, мајкама, који су баш у тим крајевима страдали од нацистичких СС дивизија 1943. године“, навео је владика Јоаникије, чија је беседа је објављена на сајту Митрополије црногорско-приморске.
Прецизирајући зашто је током службе поменут велики број војника - Црногораца, који су током 1998-1999, бранећи наш народ на Косову и Метохији од албанских терориста, дали своје животе, Јоаникије је рекао да трећина породица у Црној Гори, ако не и више, има породично предање, а за многе је и доказано, да потичу са Косова.
„Његош је Црну Гору назвао косовским збегом, где се народ скрио да би сачувао искру слободе, искру части и достојанства, искру праве истините вере. И у Црној Гори се живело за ослобођење Косова. Толико се певало у Црној Гори о Косову, а, наравно, не може се певати по диктату него се пева из срца, нарочито у доба краља Николе, који је и сам певао химну ‘Онамо, ‘намо, за брда она’, која је једна од најлепших химни посвећених Косову”, беседио је митрополит Јоаникије.
Осврнуо се на тадашње ослобођење Метохије и казао да се неговало то памћење да је Метохија одувек припадала Старој Зети и да Црна Гора на њу има право па се и много народа касније населило тамо, враћајући се на своја стара огњишта која су напустили после Косовске битке.
Казао је да је наша обавеза да запишемо сва имена пострадалих из Црне Горе у борби за Косово и Метохију.
„Да их унесемо у поменик за молитвено помињање свих тих јунака и свих тих жртава. Том списку се обавезно придодају и невине жртве троје одраслих и троје деце на муринском мосту пострадалих, које ми памтимо као христолике жртве. А оне су за земље НАТО пакта биле само колатерална штета. По први пут смо чули такву формулацију, понижавајућу и нељудску, безосећајну. И нико од нас не може тражити да ми прихватимо да су деца, која страдају невино – колатерална штета“, поручио је Митрополит црногорско-приморски.
Владика је рекао да овоме списку треба придодати и све оне који су пострадали од албанских терориста на Косову и Метохији после бомбардовања, почевши од деце и омладине из Пећи, Гораждевца и са целог Косова и Метохије.
„И видећете да ће то бити велики списак пострадалих. Колико је тек прогнаних! Колико је тек оних чије је срце препукло када су били прогнани са Косова и Метохије! И за њих се такође треба Богу молити”, навео је.
Многи, додао је, од Цркве очекују да не помиње агресију НАТО пакта на СРЈ.
„Ми смо народ који негује памћење и не можемо заборавити. А не можемо ни не помињати. Још је ужасније што од нас очекују да заборавимо жртве. Црква никада не заборавља оне који су невино пострадали за крст часни и слободу златну, за своју веру и за своју отаџбину“, казао је Јоаникије.
17:39 24.03.2022
16:19 24.03.2022
16:01 24.03.2022
Одата почаст страдалима у НАТО бомбардовању у Новом Саду
Министар одбране Небојша Стефановић положио је венац крај спомен-обележја у касарни „Југовићево“ у Новом Саду, поводом Дана сећања на жртве НАТО агресије.
Он је поручио да никада више 24. март у Србији неће бити један обичан дан не само за Србију, већ и цео свет.
„То је дан који је не само симбол нашег бола, већ симбол неправде. Ужасне неправде која је учињена нашој земљи“, рекао је Стефановић.
Министар одбране венац је положио у пратњи заменика начелника Генералштаба генерал-потпуковника Петра Цветковића и заменика команданта Ратног ваздухопловства и ПВО бригадног генерала Жељка Билића. Венце су положили и председник Покрајинске Владе Игор Мировић, начелник Јужнобачког управног округа Милан Новаковић, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, делегације Удружења ратних војних инвалида Новог Сада, породице погинулих, делегације Удружења ваздухопловаца Војводине, СУБНОР-а АП Војводине, СУБНОР-а Града Новог Сада, делегација Организације резервних војних старешина Града Новог Сада и Удружења бораца органа безбедности и војне полиције Републике Србије.
15:50 24.03.2022
У Косовској Митровици и Грачаници одата пошта жртвама НАТО агресије
У северном делу Косовске Митровице и Грачаници положени су венци и одата је пошта жртвама НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.
Венце су крај споменика „Бели анђео“ у северном делу Косовске Митровице положили председник Привременог органа Општине Косовска Митровица Александар Спирић, градоначелник Милан Радојевић, начелник Косовско-митровачког округа Вучина Јанковић, као и председник СУБНОР-а Косовске Митровице Слободан Богићевић.
У дворишту Дома културе у Грачаници венци су положени поред спомен крста посвећеног Србима страдалим у НАТО бомбардовању 1999. године.
У име Канцеларије за Косово и Метохију окупљенима се обратила Малиника Митровић која је напоменула да је Србију и српски народ задесила велика трагедија, јер су бомбе слали дојучерашњи савезници, они са којима смо славили победу над фашизмом, пренео је Косово онлајн.
15:40 24.03.2022
Положени венци на спомен-обележје „Гласник са Стражевице“
Поводом обележавања 23. годишњице почетка НАТО агресије на СР Југославију, венце на спомен-обележје „Гласник са Стражевице“ положили су председник Скупштине Србије Ивица Дачић и председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић.
„Људи који су изгубили своје животе нису никога нападали, већ су били жртве агресије. Важно је да чувамо сећања на овај дан и да будемо свесни и сигурни да смо били у праву, да су они били агресори, а ми смо бранили своју земљу и народ. Да бисмо били верни тим идејама, морамо да чувамо успомену и сећање на све оне који су изгубили животе“, рекао је Дачић.
Никодијевић је истакао да је „Гласник са Стражевице“ симбол отпора, пркоса и патриотизма и подсетио да су на овом месту пале прве бомбе на Београд, али и прве жртве.
„Као озбиљни људи, озбиљна држава и друштво, никада не смемо да заборавимо оне који су дали своје животе, највредније што су имали, за одбрану наше земље“, рекао је Никодијевић.
Венце су положили и председник општине Раковица Милош Симић, делегације Команде РВ и ПВО, 210. батаљона везе, 250. ракетне бригаде, Удружења бораца рата од 1991. до 1999. године, СУБНОР-а, Удружења војних пензионера, делегације школа општине Раковица и осталих средњих и основних школа у Београду, као и чланови породица настрадалих.