Црна Гора чека српске житарице, али тражи и алтернативе
© Sputnik / Алексей Мальгавко / Уђи у базу фотографијаЦрна Гора послала Србији податке о потребним количинама брашна, уља и житарица на месечном и шестомесечном нивоу
© Sputnik / Алексей Мальгавко
/ Пратите нас
Црногорски министар пољопривреде Александар Стијовић изјавио је да је Црна Гора послала Србији податке о потребним количинама брашна, уља и житарица на месечном и шестомесечном нивоу.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Како каже, Црна Гора очекује одлуку Владе Србије, али и паралелно тражи алтернативе на другим тржиштима.
Према његовим речима, потребе Црне Горе за пшеницом су око 50.000 тона за шест месеци, укључујући и потребе за млевење у брашно, а брашна као алтернативе пшеници 35.000 тона за исти период.
„Кукуруза за становништво око 3.000 тона, за сточну храну око 20.000 тона, а јестивог уља око 3.000 килолитара. Све ово на шестомесечном нивоу”, рекао је Стијовић.
Министар је за подгоричке Вијести навео да је разговарао са српским министром пољопривреде Браниславом Недимовићем.
„Очекујемо одлуку Владе Србије. Надамо се да ће Црна Гора званично бити изузета од забране извоза већ током следеће недеље”, казао је Стијовић.
Србија може да изгуби црногорско тржиште
Министар економског развоја у одлазећој црногорској влади Јаков Милатовић изјавио је да је у разговору са министарком трговине Србије Татјаном Матић рекао да забране извоза основних животних намирница не иду у прилог доброј регионалној сарадњи.
Он је, како преноси портал подгоричког Дана, рекао да је са Матићевом разговарано о забрани извоза основних животних намирница из Србије.
„Поменуо сам да привремене забране (Србије) не иду у прилог причи о доброј регионалној сарадњи у трговини и унапређењу тих односа. Око тога смо се сложили. Забране не иду у прилог ни произвођачима у Србији јер им је Црна Гора важно тржиште. Због овог би могли да изгубе наше тржиште, јер се неки део наших трговаца окренуо ка БиХ и Хрватској”, рекао је Милатовић.
Он је рекао да је Влада Црне Горе разговарала и са представницима Румуније. „Министарка нас је саслушала оптимиста сам да ће Србија уклонити забрану и да ће се извоз наставити”, рекао је Милатовић.