До ситних детаља: Снимљена фотографија Сунца од 83 милиона пиксела
09:59 28.03.2022 (Освежено: 10:02 28.03.2022)
© AP Photo / Solar Orbiter/EUI Team (ESA & NASA); CSL, IAS, MPS, PMOD/WRC, ROB, UCL/MSSLФотографија Сунца Европске свемирске агенције
© AP Photo / Solar Orbiter/EUI Team (ESA & NASA); CSL, IAS, MPS, PMOD/WRC, ROB, UCL/MSSL
Пратите нас
Европска свемирска агенција (ЕСА) и НАСА соларни орбитер снимили су слике Сунца откривајући најфиније детаље спољашње атмосфере наше звезде, короне.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Слике су снимљене 7. марта, када је летелица прелазила између Земље и Сунца на удаљености од отприлике 75 милиона километара, на пола пута између нашег света и његове матичне звезде, наводи ЕСА у саопштењу, преноси портал „Спејс“.
Фотографије показују детаље као што су Сунчев диск и спољна атмосфера, а уједно су и најдетаљније фотографије Сунца икад снимљене.
Међу фотографијама је и она коју је снимио СПИЦЕ инструмент (Spectral Imaging of the Coronal Environment), а која је прва таква фотографија Сунца у последњих 50 година.
Колико је заправо детаљна фотографија, можда најбоље говори податак да је састављена од 25 индивидуалних фотографија које су снимљене једна за другом током периода од четири сата. Укупно, финална фотографија има више од 83 милиона пиксела.
The Sun in high resolution https://t.co/5wA9w9gIp2 pic.twitter.com/axN23lSnIN
— Gokú (@GokuNormal) March 25, 2022
СПИЦЕ је дизајниран како би пратио слојеве Сунчеве атмосфере, мерио различите спољне дужине ултраљубичастог светла, али и мерио температуру Сунца.
Тако је настала и веома занимљив снимак који Сунце показује у различитим „бојама“ односно температурама појединих слојева и спојева. Тако љубичаста боја одговара водонику на температури од отприлике 10 хиљаду степени Целзијуса, плава угљенику на 32 хиљаде степени, зелена кисеонику на 320 хиљаде степени, а жута неону на 630 степени.
Фотографије ће омогућити научницима да прате невероватно снажне ерупције које се догађају у Сунчевој атмосфери, али и да проуче како се температура мења, овисно о слоју атмосфере. Наиме, обично температура пада како се удаљавамо од врућег предмета. Но, код Сунца је ситуација другачија. На самој површини ове звезде, температура је 5000 степени Целзијуса, док се у његовој атмосфери пење на чак милион степени.
Фотографију Сунца од 83 милиона пиксела можете погледати ОВДЕ.