Бугарски економиста: НАТО је искористио Украјину с намером да коначно уништи Русију
© AP Photo / Efrem LukatskyУкрајинска артиљерија у борбама на истоку земље, Доњецк
© AP Photo / Efrem Lukatsky
Пратите нас
Борбена дејства у Украјини представљају рат Русије и Америке и њених савезника, који су владе САД и других западноевропских земаља припремале деценијама, сматра бугарски економиста, академик Иван Ангелов.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Државни удар у Украјини 2014. године, чији су организатори и идеолози америчке обавештајне службе, може се сматрати почетком Трећег светског рата Америке против Русије, објашњава економиста. По његовом мишљењу, Русија је у том тренутку требало да интервенише и угуши пуч уз мање напора и жртава.
„Али она није то учинила. Америка и друге земље НАТО-а искористиле су то време за припрему својих будућих акција с намером да коначно униште Русију тако што су наоружавале украјинску војску и испирале мозак украјинском становништву“, пише Ангелов у чланку за портал „Епицентар“.
По његовом мишљењу, у актуелној ситуацији важне одлуке не доноси председник Украјине Владимир Зеленски, него његови амерички „пријатељи“ који се руководе својим интересима, а не интересима украјинског народа који страда.
Ангелов је такође огорчен реакцијом САД на обелодањене информације о биолошким лабораторијама у Украјини које финансира Пентагон.
„Не могу да замислим каква би суманута антируска кампања била покренута ако би се десети део таквих открића о истраживању биолошког оружја довео у везу са Русијом! До сад се ништа слично није појавило, али је већ почела антируска кампања о томе да ће Русија употребити хемијско и биолошко оружје. Какав је то антируски демон који је захватио англосаксонске владајуће кругове и њихове медије!“, пита се стручњак.
Како каже, САД немају право да називају Русију агресором, јер су оне у одређеном периоду „демократизовале“ Вијетнам, Ирак, Либију, Авганистан и многе друге земље.
Ангелов сматра да је забринутост Русије по питању ширења НАТО-а основана, истакавши да би „америчка Влада и амерички народ вероватно били ван себе“ када би се руске трупе искрцале на јужној граници са Мексиком или на северној граници са Канадом, „а сада желе да се Русија понаша добродушно по том питању“.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.