Лавров: Украјина представила нацрт споразума са Русијом – одступају од документа из Истанбула
14:18 07.04.2022 (Освежено: 14:42 07.04.2022)
© БелТА
/ Пратите нас
Украјина је јуче представила преговарачкој групи свој нацрт споразума са Русијом у коме је видљиво одступање од најважнијих одредби које су утврђене на састанку у Истанбулу 29. марта, саопштио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Подсећам, у документу из Истанбула Украјинци су јасно формулисали да се будуће безбедносне гаранције Украјине неће односити на Крим и Севастопољ. У јучерашњем нацрту недостаје та јасна констатација“, оценио је министар.
По речима Лаврова, уместо ње предлажу се „неодређене формулације о некаквој ефикасној контроли од 23. фебруара“.
Такође је додао да је у документу из Истанбула, који је крајем марта предат Украјини, јасно наведено да ће се у контексту неутралног, ванблоковског, ненуклеарног статуса Украјине било какве војне вежбе са учешћем страних контингената одржавати само уз сагласност свих држава-гаранта, укључујући Русију.
„Међутим, у нацрту споразума који је јуче стигао та недвосмислена одредба такође је замењена. Сада се говори о могућности одржавања вежби уз сагласност већине држава гаранта без икаквог помињања Русије“, истакао је он.
По његовим речима, план Кијева да износи нове предуслове на преговорима је неприхватљив.
„Упркос свим провокацијама, руска делегација ће наставити преговарачки процес, инсистирајући на нашем нацрту споразума у коме су јасно и у потпуности изнети сви наши иницијални кључни ставови и захтеви“, казао је шеф руске дипломатије.
Такође је констатовао да Кијев контролишу Вашингтон и његови савезници.
„Неспособност договора поново одликује праве замисли Кијева, настојање да одложи, па чак и поткопа преговоре одступањем од постигнутих договора. Кијевски режим контролише Вашингтон и његови савезници који подстичу председника Зеленског да настави са борбеним дејствима“, сматра Лавров.
У Истанбулу је 29. марта одржана још једна рунда преговора, током које је руска страна добила писане предлоге украјинске стране, укључујући одбијање чланства у војним савезима, као и идеју да се Крим врати војним путем.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.