https://sputnikportal.rs/20220419/putin-i-pasinjan-udruzenim-snagama-protiv-unilateralnih-sankcija-i-neonacizma-1136609253.html
Путин и Пашињан: Удруженим снагама против унилатералних санкција и неонацизма
Путин и Пашињан: Удруженим снагама против унилатералних санкција и неонацизма
Sputnik Србија
Завршени су преговори руског председника Владимира Путина и јерменског премијера Никола Пашињана у подмосковској резиденцији Ново Огарјово. Лидери су усвојили... 19.04.2022, Sputnik Србија
2022-04-19T20:15+0200
2022-04-19T20:15+0200
2022-04-19T20:15+0200
русија
русија
јерменија
владимир путин
никол пашињан
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/04/13/1136607328_0:0:3097:1742_1920x0_80_0_0_7cda320303fa407380f49429113832cc.jpg
Изражена је и дубока забринутост због погоршања ситуације у области међународне безбедности. Лидери полазе од тога да „ниједна држава, савез или коалиција не могу и не треба да осигуравају своју безбедност на рачун безбедности других држава”.Поред тога, Русија и Јерменија су нагласиле потребу за јачањем заједничких напора у борби против међународног тероризма и изразиле забринутост због растућег тренда коришћења информационих технологија за мешање у унутрашње ствари земаља.Осим тога, у заједничкој изјави се наводи да Русија и Јерменија неће дозволити да се њихове територије користе за стварање биолошких претњи једна другој. Како се додаје у документу, стране су изразиле намеру да наставе са борбом против ревидирања исхода Другог светског рата и фалсификовања историје, као и да интензивирају борбу против манифестација неонацизма и дискриминације на националној и језичкој основи.Истовремено, председник и премијер су саопштили да су спремни да прошире сарадњу у области мирног атома. Поред тога, сматрају да је неопходно даље повећање трговине између две државе. Лидери су позвали на стварање унутрашњег тржишта без ограничења, као и повећање удела обрачуна у националним валутама.О Јужном КавказуГоворећи о питању Нагорно-Карабаха, Путин и Пашињан констатовали су важност коришћења искуства института копредседавања Минском групом ОЕБС-а у контексту регулисања ситуације у том региону.Стране су се договориле да интензивирају трилатералну сарадњу између Јерменије, Русије и Азербејџана у циљу унапређења нормализације односа између Бакуа и Јеревана и у региону у целини. У исто време, лидери су поздравили процес нормализације јерменско-турских односа покренут уз помоћ Русије и али договорили се да интензивирају напоре на јачању потенцијала Организације Уговора о колективној безбедности (ОДКБ).Подсетимо, јерменски премијер Никол Пашињан допутовао је данас у дводневну посету Русији.Русија је 24. фебруара покренула специјалну војну операцију с циљем демилитаризације и денацификације Украјине након чега су уследиле најоштрије до сада санкције Запада.
https://sputnikportal.rs/20220419/pasinjan-na-sastanku-sa-putinom-odnosi-rusije-i-jermenije-na-vrlo-visokom-nivou-1136601360.html
јерменија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/04/13/1136607328_161:0:2890:2047_1920x0_80_0_0_b250a65c31dbe7ff9649655b4118fe34.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
русија, јерменија, владимир путин, никол пашињан
русија, јерменија, владимир путин, никол пашињан
Путин и Пашињан: Удруженим снагама против унилатералних санкција и неонацизма
Завршени су преговори руског председника Владимира Путина и јерменског премијера Никола Пашињана у подмосковској резиденцији Ново Огарјово. Лидери су усвојили заједничку изјаву у којој изражавају намеру да удруженим снагама савладају изазове повезане са унилатералним санкцијама, као и да интензивирају борбу против неонацизма.
„Путин и Пашињан изразили су забринутост чињеницом да су бројне земље увеле унилатералне ограничавајуће мере. Они су изразили намеру да заједнички савладавају изазове условљене поменутим мерама, укључујући и оне у сфери прехрамбене и енергетске безбедности две земље и логистике“, наводи се у документу објављеном на сајту Кремља.
Изражена је и дубока забринутост због погоршања ситуације у области међународне безбедности. Лидери полазе од тога да „ниједна држава, савез или коалиција не могу и не треба да осигуравају своју безбедност на рачун безбедности других држава”.
Поред тога, Русија и Јерменија су нагласиле потребу за јачањем заједничких напора у борби против међународног тероризма и изразиле забринутост због растућег тренда коришћења информационих технологија за мешање у унутрашње ствари земаља.
„Стране су изразиле забринутост због растућег тренда коришћења савремених информационо-комуникационих технологија за обављање незаконитих и штетних радњи, мешање у унутрашње ствари држава и подривање њиховог суверенитета. Истакли су значај јачања билатералне сарадње у области међународне информационе безбедности“, наводи се у заједничкој изјави.
Осим тога, у заједничкој изјави се наводи да Русија и Јерменија неће дозволити да се њихове територије користе за стварање биолошких претњи једна другој. Како се додаје у документу, стране су изразиле намеру да наставе са борбом против ревидирања исхода Другог светског рата и фалсификовања историје, као и да интензивирају борбу против манифестација неонацизма и дискриминације на националној и језичкој основи.
Истовремено, председник и премијер су саопштили да су спремни да прошире сарадњу у области мирног атома. Поред тога, сматрају да је неопходно даље повећање трговине између две државе. Лидери су позвали на стварање унутрашњег тржишта без ограничења, као и повећање удела обрачуна у националним валутама.
Говорећи о
питању Нагорно-Карабаха, Путин и Пашињан констатовали су важност коришћења искуства института копредседавања Минском групом ОЕБС-а у контексту регулисања ситуације у том региону.
„Истакнут је одлучујући допринос руског мировног контингента за осигурање безбедности, стварање повољних и безбедних услова за живот становништва Нагорно-Карабаха“, наводи се у заједничкој изјави.
Стране су се договориле да интензивирају трилатералну сарадњу између Јерменије, Русије и Азербејџана у циљу унапређења нормализације односа између Бакуа и Јеревана и у региону у целини. У исто време, лидери су поздравили процес нормализације јерменско-турских односа покренут уз помоћ Русије и али договорили се да интензивирају напоре на јачању потенцијала Организације Уговора о колективној безбедности (ОДКБ).
Русија је 24. фебруара
покренула специјалну војну операцију с циљем демилитаризације и денацификације Украјине након чега су уследиле
најоштрије до сада санкције Запада.