Руска Дума: Анкара је пренела кључну поруку – нико не намерава да ратује за Украјину
© Sputnik / Илья Питалев / Уђи у базу фотографијаЗарђали саобраћајни знак са обавештењем правца за Кијев у Доњецку
© Sputnik / Илья Питалев
/ Пратите нас
Нико не планира да буде гарант безбедности Украјине и да ратује за њу, што потврђује став низа водећих земаља света, изјавио је за Спутњик члан Комитета Државне думе за међународне послове Дмитриј Белик.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Он је тим речима прокоментарисао изјаву турског министра спољних послова Мевлута Чавушоглуа који је рекао да Турска није против тога да буде гарант Украјини, али Кијев захтева да то буде по угледу на члан 5 Повеље НАТО-а о колективној одбрани. Како је истакао шеф турске дипломатије, „томе се противе и САД и Велика Британија и Анкара“.
„Анкара је у ствари пренела кључну поруку – нико у свету данас не намерава да ратује за Украјину. Очигледно је да водеће земље света одлично разумеју игру Кијева који је спреман да ратује за своје себичне интересе, не само до последњег Украјинца, него и да укључи војску других земаља у своју одбрану“, рекао је Белик, коментаришући изјаву Чавушоглуа.
Према његовом мишљењу, износећи захтеве за безбедносне гаранције, „украјинска страна само потврђује тезу да је бескорисно водити било какве преговоре са званичним Кијевом“.
Подсетимо, у члану 5 Повеље НАТО-а стоји, између осталог, да ће се „оружани напад на једну (уговорну страну) или неколико њих у Европи или Северној Америци сматрати нападом на све њих“.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.